مبل چرم

مقدمه

چه کسی است که این روزها با چرم آشنا نباشد؟ امروزه چرم را نه فقط در انواع لباس ها بلکه حتی در انواع وسایل خانگی نیز به کار می برند. یکی از آن ها به کار بردن چرم در مبلمان است. در حقیقت این روزها مبل چرم دارای طرفداران بسیار زیادی است زیرا بسیار زیبا و شیک هستند. همچنین کم تر کسی است که ممکن است با این نوع مبل ها مشکلی داشته باشد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده است مبل چرم بسیار محبوب باشد این است که دارای طرح ها و تنوع بسیار زیادی است. در این مقاله قصد داریم که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در خصوص مبل چرم برای شما ارائه دهیم، پس حتماً تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

مبل چرم

 

 

انواع چرم مبل ها

چرم یکی از طبیعی ترین مواد است که دارای مقاومت و انعطاف بسیار زیادی است و عمدتاً از پوست حیوانات همانند گوسفند و گاو به دست می آید. البته در صنعت مبل سازی علاوه بر چرم طبیعی از چرم مصنوعی نیز استفاده می کنند. چرم مصنوعی نیز همانند چرم اصل دارای قیمت مناسبی است اما نسبت به چرم طبیعی دوام و مانگاری کم تری دارند.

علاوه بر انواع چرم های طبیعی و مصنوعی، امروزه یک نوع دیگری از چرم ها در بازار عرضه شده اند که به آن ها چرم های ترکیبی می گویند. تنها تفاوت چرم های ترکیبی با چرم های مصنوعی این است که در چرم های ترکیبی حدود 17 درصد چرم طبیعی وجود دارد. البته این امر باعث می شود که شما بتوانید با همان بودجه ی کم از چرم بهتری استفاده کنید. چرا که چرم ترکیبی دارای مقاومت و ماندگاری بیشتری است. البته با وجود تمامی این توضیحات باز هم مبل چرم نسبت به بسیاری از مبل های دیگر کیفیت بهتری دارد.

مبل چرم

 

 

 

شناخت چرم طبیعی و مصنوعی

همان طور که اشاره کردیم چرم دارای انواع مختلفی است. شما باید به یک نکته ی بسیار مهم نیز دقت کنید و آن این است که متأسفانه امروزه برای تولید برخی از مبل ها از چرم های مصنوعی استفاده می کنند. بنابراین شما نباید فقط به درخشش و یا ظاهر مبل دقت کنید. قطعاً برای همه ی شما پیش آمده است که یک مبل چرم را در نظر گرفته باشید. سپس این سؤال در ذهن شما به وجود آید که آیا چرم این مبل اصل است یا مصنوعی؟ در ادامه قصد داریم ویژگی های مهمی را برای شما معرفی کنیم تا شما بتوانید به راحتی چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهید.

 

لمس کردن

یکی از راه های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی لمس کردن است. به عبارتی بهتر هنگامی که شما چرم طبیعی را لمس کنید دست شما بر خلاف چرم مصنوعی گرما را احساس خواهد کرد. از طرفی دیگر چرم طبیعی فاقد سطح صاف و یکنواخت است به این دلیل که از حیوانات برای ساختن آن‌ استفاده شده است. اما چرم مصنوعی دارای ویژگی هایی همچون خشکی، سفتی و سختی است.

 

گرما

نکته ی دیگر این است که چرم مصنوعی به دلیل این که از الیافی مصنوعی ساخته شده است معمولاً گرما را در خود نگهداری نمی کند. در حالی که چرم طبیعی به راحتی گرم‌ می شود. علاوه بر گرما باید بدانید که چرم طبیعی توانایی جذب کردن آب را دارد. اما آبی که بر روی چرم مصنوعی ریخته شود همان گونه خواهد ماند و توانایی نفوذ در آن را نخواهد داشت.

 

سوزاندن

تفاوت بارز دیگر این دو نوع چرم این است که چرم اصلی و یا همان طبیعی دوام بالایی دارد و به راحتی نمی سوزد. در حالی که چرم مصنوعی به دلیل این که دارای الیاف نفتی و مصنوعی است به راحتی می سوزد و جمع می شود.

 

بوی چرم

شما همچنین می توانید از تفاوت بو متوجه چرم طبیعی و مصنوعی شوید. به عبارتی بهتر چرم هایی که مصنوعی هستند معمولاً بوی پلاستیک و یا موادی مصنوعی را می دهند. در حالی که چرم های اصلی بوی پوست حیوانات را می دهند. البته بهتر است که در ابتدا سایر روش های تشخیص طبیعی و یا مصنوعی بودن چرم را امتحان کنید و سپس این روش را امتحان کنید. چرا که بسیاری از سازندگان مبل های چرم ممکن است از عطرهای مصنوعی در هنگام ساخت و استفاده از چرم مصنوعی استفاده کنند و تشخیص را برای شما سخت کنند.

 

انعکاس نور

نکته ی دیگر انعکاس نور است، در حقیقت زمانی که نور به چرمی که طبیعی است برخورد کند، انعکاس آن به یک اندازه نخواهد بود. بعضی از قسمت ها ممکن است برّاق و بعضی دیگر مات به نظر آیند. اما انعکاس نور در چرمی که مصنوعی است به طور یکسان خواهد بود.

مبل چرم

 

 

مزایا و معایب مبل چرم

مبل چرم علاوه بر این که زیبایی خاص خود را دارد و دوام و ماندگاری بالایی دارد، بسیار تعمیر پذیر است. شما با اندکی پولیش می توانید هر خط و یا خشی که بر روی آن افتاده است را از بین ببرید. اما باید به این امر نیز توجه کنید که این نوع مبل ها علی رغم این که مزایای زیادی دارند دارای معایبی نیز هستند. در ادامه به چند مورد از مزایا و معایب اشاره خواهیم کرد.

از جمله ی مزایای مبل چرم می توان به این اشاره کرد که به راحتی قابل تمیز شدن هستند. به عبارتی بهتر در صورتی که موادی بر روی مبل چرم ریخته شود شما می توانید به راحتی و فقط با یک دستمال نم دار آن را پاک کنید. در حالی که همان طور که می دانید دیگر انواع مبل ها به سختی تمیز می شوند. دیگر مزیت آن ها این است که برای افرادی که دارای حیوانات خانگی هستند نیز بسیار مفید است. این مزیت نیز به این دلیل است که جنس چرم به گونه ای است که شما به راحتی می توانید موهای حیوانات را از روی آن تمیز کنید.

اما در مورد معایب مبل چرم که البته نسبت به مزیت های آن ها بسیار کم تر هستند، می توان به رنگ پریدگی اشاره کرد. متأسفانه مبل چرم چه از نوع طبیعی و چه از نوع مصنوعی پس از گذشت چند سال رنگ اصلی خود را از دست می دهند. البته این امر به طرز نگهداری و مواظبت شما نیز بر می گردد.

مبل چرم

 

 

کلام پایانی

در این مقاله با مبل چرم آشنا شدیم. انواع چرم را مورد بررسی قرار دادیم و مزایا و معایب این نوع مبلمان را بازگو کردیم. 

محصولات مرتبط 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *