مبلمان راحتی

مبلمان راحتی و ویژگی‌های آن یکی از سبک‌های مبلمان خانگی جا افتاده در بین مردم است. برای انتخاب و خرید آن‌ها در ابتدا باید با ویژگی‌ها و مشخصاتشان آشنا شد. استفاده از پشتی در خانه‌های امروزی رواج خود را از دست داده و اغلب خانواده‌ها از سرویس مبلمان برای قسمت پذیرایی و نشیمن خانه خود استفاده می‌کنند.

مبلمان موجود در هر خانه بر طبق سلیقه اعضای آن خانه و خانواده متفاوت بوده و طرح و سبک متنوعی دارد. همه افراد می‌توانند بر طبق سلیقه و دکوراسیون خانه مبلمان مناسب خود را انتخاب خریداری نمایند. این مقاله یک راهنمای کامل برای آشنایی با ویژگی‌های مبلمان راحتی بوده و انواع این نوع مبل نیز معرفی می‌شود. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مبلمان راحتی

 

مبل راحتی چیست؟

در بین تمامی سبک‌های مبلمانی که وجود دارد مبل‌های راحتی می‌توانند با مکان‌های مختلف سازگاری داشته باشند، اعم از خانه، محیط کار و غیره. این نوع مبلمان در بین خانواده‌ها بسیار پر طرفدار بوده و همه خانواده خواهان داشتن یک دست مبلمان راحتی در خانه خود هستند. مبلمان راحتی قدمتی 200 ساله داشته و از سال 1800 میلادی در ایالات متحده آمریکا ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. قالب این نوع مبلمان سه نفره، دو نفره و تک نفره است.

 از ویژگی‌های ظاهری مبل‌های راحتی باید به نبود چوب در بدنه اشاره نمود. همچنین پایه‌های مبل کوتاه بوده و برخلاف آن دسته‌ها کاملاً پهن و راحت هستند. این نوع مبلمان به نسبت مبل‌های استیل، ارزان‌تر و ابعاد کوچک‌تری دارند. بدنه اصلی مبل راحتی از انواع چوب مختلف ساخته می‌شود که هرکدام از استحکام و ویژگی‌های مختلفی برخوردار هستند. پارچه‌ای که به عنوان روکش بر روی بدنه کشیده می‌شود نیز می‌تواند از جنس‌های متنوعی باشد. به طوری‌که مبلمان راحتی به مبلی گفته خواهد شد که تمام آن چرم و یا پارچه مبلی باشد.

مبلمان راحتی

 

انواع مبل راحتی

این نوع مبلمان مانند دیگر سبک‌های مبلمان انواع مختلفی دارند. مهم‌ترین آن‌ها شامل کاناپه، مبل لاوست، مبل‌های فوتون و مبل اِل شکل می‌شود. هرکدام از این انواع برای هدف خاصی ساخته شده‌اند و افراد می‌توانند برحسب سلیقه و دکوراسیون منزل خود یکی از آن‌ها انتخاب و خریداری نمایند.

مبلمان راحتی

 

کاناپه

کاناپه‌ها جزئی از ست مبلمان هستند ولی افراد می‌توانند کاناپه‌ها را به صورت تکی نیز خریداری کنند. اغلب قالب ساخت کاناپه به صورت دو نفره و سه نفره بوده و در طراحی‌های مختلف در بازار موجود هستند. ویژگی‌های این نوع مبل موجب شده اند تا نقش بسیار مؤثر و ویژه‌ای در دکوراسیون داخلی ایفا کنند.

مبلمان راحتی

 

مبل لاوست

مبل‌های راحتی لاوست تنها در قالب دو نفره و بسیار ظریف و کوچک ساخته شده و فضای بسیار کمی را در محیط اشغال می‌کنند. همین امر موجب می‌شود تا افرادی که بر روی این مبل می‌نشینند فاصله کمی با یکدیگر داشته باشند. در واقع به آن، محل نشستن با عشق نیز گفته می‌شود. لاوست نیز به همین معنا است.

در اغلب دکوراسیون‌ها با سبک مدرن و نیمه مدرن این نوع مبل جایگاه ویژه‌ای داشته است. ولی باید توجه داشت که استفاده از آن در منازل ایرانی رواج زیادی ندارد. از کاربردهای بسیار زیبای مبل لاوست قرارگیری آن رو به ‌روی تلویزیون است.

مبلمان راحتی

 

مبل فوتون یا تخت‌خواب‌شو

در دنیای امروز و افزایش جمعیت اغلب خانه‌ها متراژ پایینی دارند و اغلب افراد، ساکن خانه‌های آپارتمانی کوچک هستند. به همین علت معمولاً تلاش می‌شود تا این مدل خانه‌ها از وسایل چندکاره استفاده شود. به طور مثال استفاده از مبلمان تخت‌خواب‌شو می‌تواند انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای باشد.

با قرارگیری یک مبل فوتون علاوه بر صرفه جویی در فضای خانه، هزینه‌ها نیز نصف خواهد شد. به این دلیل که به جای خرید دو کالای متفاوت یک کالا با کاربری دو منظوره خریداری می‌شود.

مبلمان راحتی

 

مبل راحتی اِل شکل

این نوع مبل راحتی به علت طراحی ویژه‌ای که دارد در محیط‌های کوچک بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد برای هر متراژی از خانه می‌توانند مبل اِل شکل مناسب تهیه کرده و با آن فضاهای پرت خانه را پوشش دهند. همین ویژگی موجب می‌شود تا خانه‌هایی با متراژ کوچک،‌ بزرگ‌تر به چشم بیایند. بهترین مکان برای قرارگیری این مبلمان گوشه‌های خانه و زوایا است.

مبلمان راحتی

 

ویژگی‌های مبلمان راحتی در هنگام خرید: 

یک ست مبلمان راحتی خوب باید از ویژگی‌های زیادی برخوردار باشد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه به طور کامل توضیح داده می‌شوند.

 

ابعاد استاندارد مبل راحتی

از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید مبلمان راحتی باید به آن توجه نمود ابعاد مبلمان است. مبل‌های راحتی با ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را برای هر نوع متراژی از خانه خریداری کرد. تمامی ابعاد ساخت این نوع مبلمان کاملاً استاندارد است. به طوری که افراد در حین استفاده از آن احساس راحتی کامل دارند.

مبلمان راحتی

 

نشیمن و روکش مبل راحتی

اینکه نشیمن نرم یا سفت باشد، تنها به سلیقه افراد باز می‌گردد. اما توصیه می‌شود نشیمن مبل‌های انتخابی خیلی نرم نباشند تا در هنگام برخواستن و نشستن افراد به زحمت نیافتند. همچنین نشیمن نباید خیلی سفت باشد تا در هنگام نشستن بر روی آن احساس راحتی فرد به حداقل برسد. ساختار نشیمن مبل راحتی اغلب از جنس فوم یا اسفنج بوده که دو نوع از آن در بازار موجود است، فوم سرد و فوم گرم.

فوم گرم به نسبت نوع سرد نرم‌تر هستند ولی در مدت زمان کوتاه شکل ظاهری خود را از دست می‌دهند. اما فوم‌های سرد طول عمر بالاتری داشته و دفرمه نمی‌شوند. پارچه‌های استفاده شده در مبلمان راحتی از جنس مرغوب تهیه شده باشند تا در مدت زمان طولانی بافت پارچه از بین نرفته و دچار افت کیفیت نشود.

مبلمان راحتی

 

گارانتی مبلمان راحتی

فروشندگان مبلمان راحتی باید در هنگام خرید این نوع مبلمان، ضمانت‌نامه کالا را نیز در اختیار مشتری قرار دهند تا وی از خرید خود اطمینان کافی داشته باشد. اغلب فروشندگانی که کالای مرغوب ارائه می‌دهند از دادن گارانتی و ضمانت‌نامه اِبایی ندارند.

مبلمان راحتی

 

قیمت مبل راحتی

در تعیین قیمت مبلمان، عوامل مختلفی تأثیرگذار هستند. از مهم‌ترین این عوامل باید به سبک مبلمان، مواد سازنده آن، جنس نشیمن، نوع پارچه روکش مبل و غیره اشاره کرد. با توجه به تعداد ست مبلمان قیمت آن تغییر می‌کند.

به طور کلی هرچه متریال به کار رفته در ساخت مبل کیفیت بالاتری داشته باشد قیمت نیز بیشتر می‌شود. اما باید به نکته نیز توجه داشت که در بین سبک‌های مبلمان مانند مبل‌های کلاسیک و استیل قیمت مبل راحتی پایین‌تر بوده و علت این امر نیز به میزان چوب به کار رفته در این مبلمان و ظریف‌ کاری کمتر برمی‌گردد.  

مبلمان راحتی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *