صندلی کامپیوتر

مقدمه

در عصر حاضر تقریباً همه ی افراد از کامپیوتر در خانه های خود استفاده می کنند. از طرفی با جا افتادن فرهنگ دورکاری به خصوص در بازه ی زمانی پاندمی، داشتن یک صندلی در اتاق کار تبدیل به یکی از واجبات خانگی شده است. با توجه به این شرایط اکنون بهترین زمان است که به فکر داشتن یک میز و صندلی راحت و مدرن باشید تا بتوانید در عین راحتی کارهایتان را از خانه مدیریت کنید. از آن جایی که قطعاً ساعات بسیاری را پشت کامپیوتر خود سپری می کنید، داشتن یک صندلی کامپیوتر از واجبات است. این صندلی اداری باعث کاهش دردها و مشکلات جسمانی می شود.

بهتر است از صندلی های معمولی برای کار با کامپیوتر استفاده نکنید. چرا که ممکن است مشکلاتی اعم از گردن درد، کمر درد و … برایتان ایجاد شود. در این شرایط بهتر است از یک فروشگاه معتمد یک صندلی مناسب با نیازتان تهیه کنید. ما در این مقاله ویژگی های یک صندلی کامپیوتر مناسب را برای شما عزیزان شرح می دهیم تا بتوانید بهترین گزینه ی ممکن را برای خود انتخاب و خریداری نمائید.

صندلی کامپیوتر

 

 

ارگونومی بودن صندلی کامپیوتر

آیا تا به حال زمان طولانی ای را روی صندلی های کار، اتوبوس، مترو یا غیره سپری کرده اید؟ در این صورت بعد از چند ساعت درد هایی را در نقاط مختلف بدن اعم از گردن و کمر حس می کنید. دلیل این موضوع استاندارد نبودن این صندلی ها می باشد. از همین رو هم ما با نشستن روی آن ها احساس بدی خواهیم داشت. در این شرایط بهتر است برای خرید صندلی کامپیوتر حتماً به ارگونومی بودن آن دقت کنیم.

افراد متخصص توانسته اند با کمک علم ارگونومی و با مطالعاتی که در زمینه ی ساختار بدن انسان ها انجام داده اند، طراحی صندلی های کامپیوتر را به گونه ای انجام دهند تا بخش های مهم بدن انسان را پوشش دهد و افراد بعد از استفاده های مداوم و طولانی از این صندلی ها دچار هیچ دردی نشوند.

صندلی کامپیوتر

 

 

نکات خرید صندلی کامپیوتر استاندارد

به منظور خرید بهترین صندلی کامپیوتر بهتر است به تمامی نکات زیر دقت کنید تا سلامت جسمانی شما تهدید نشود.

 

صندلی کامپیوتر متناسب با اندام شما:

در هنگام خرید صندلی کامپیوتر دقت کنید که با قد و اندام شما متناسب باشد. به گونه ای که شما در حین نشستن احساس راحتی کنید و کمر و پای شما در ارتفاع مناسبی قرار بگیرد.

 

دارا بودن انحنای مناسب صندلی کامپیوتر:

در انتخاب صندلی دقت کنید که پشتی صندلی محکم و انحنای s شکلی داشته باشد. در این صورت می تواند از ستون فقرات و گودی کمر شما محافظت کند. استفاده از این صندلی ها از وارد شدن هر گونه آسیب به کمر و ستون فقرات شما در دراز مدت جلوگیری می کند.

 

دقت به پهنا و ارتفاع صندلی کامپیوتر:

بهتر است صندلی هایی را خریداری نمائید که ارتفاع و پهنای 18 و 33 سانتی متری را دارا باشند تا از مهره های کمر شما محافظت شود. از طرفی طول و عرض نشیمنگاه بهتر است حدود 40 تا 50 سانتی متر باشد و شیب کف آن بین 1 تا 5 درجه می تواند متغیر باشد تا فشاری بر ران ها وارد نشود.

 

دقت کافی به زاویه ی کمر وقت نشستن:

صندلی خریداری شده توسط شما باید به گونه طراحی شده باشد تا زمانی که شما روی آن می نشینید، کمرتان در زاویه ی 90 درجه قرار نگیرد. چرا که در این صورت به کمر شما فشار وارد می شود. بهترین زاویه برای این که کمر شما فشاری را متحمل نشود، زاویه ای حدود 105 تا 110 درجه می باشد.

صندلی کامپیوتر

 

 

دارا بودن قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی کامپیوتر:

قابلیت تنظیم ارتفاع را می توان یکی از مهم ترین ویژگی هایی دانست که صندلی کامپیوتر باید آن را داشته باشد. چرا که ارتفاع سطح نشیمن گاه از زمین و همچنین ارتفاع زیر دستی ها اهمیت بسیار بالایی دارد. صندلی هایی که این ویژگی را دارند را می توان با یک اهرم به پایین یا بالا انتقال داد.

جالب است بدانید که چنین صندلی هایی هنگام نشستن فرد به صورت اتوماتیک پایین می آیند. بدین منظور بهتر است در زمانی که نشسته اید، ارتفاع مناسب خود را پیدا و آن را تنظیم کنید. برای تعیین ارتفاع مناسب باید پای شما کاملاًَ صاف روی زمین باشد. چرا که در این شرایط گردش خون در بدن به صورتی مطلوب اتفاق می افتد.

 

قابلیت تنظیم صندلی کامپیوتر:

صندلی هایی که حداقل 5 مدل تنظیم را دارند، می توانند گزینه ی مناسبی برای خرید باشند. صندلی هایی که این ویژگی را دارا هستند را همچنین می توان در قسمت های عرض و ارتفاع بازو، زاویه صندلی، تنظیم پشتی کمر، عرض و ارتفاع پشت صندلی و کنترل شیب تنظیم کرد.

 

مناسب نبودن نشیمن گاه های گرد:

دقت کنید که صندلی های دارای نشیمن گاه گرد نمی توانند یک انتخاب مناسب باشند. یک نشیمن گاه استاندارد باید 2 تا 5 سانتی متر از باسن شما بزرگ تر باشد.

 

دقت به فوم صندلی کامپیوتر:

اگر قصد خرید یک صندلی کامپیوتر با کیفیت دارید بهتر است به فوم آن دقت کنید. چرا که اگر فوم از کیفیت پایینی برخوردار باشد در مدت زمان بسیار کوتاهی خورد یا پودر می شود و شما دیگر از نشستن روی آن احساس راحتی نخواهید داشت. پس بهتر است حتی کمی بیشتر هزینه کنید اما یک صندلی با فوم با کیفیت تهیه کنید.

 

دقت به جنس روکش صندلی:

برای خرید صندلی کامپیوتر بهتر است به جنس روکش آن دقت کنید. صندلی کامپیوتری که خریداری می کنید باید مقاومت بسیار بالا و توانایی جذب رطوبت را داشته باشند. در صورتی که روکش صندلی انتخاب شده توسط شما چرمی است لازم است تا به منظور جریان هوا حتماً شیارهایی را دارا باشد و مانع از تعریق یا افزایش دما شود.

صندلی کامپیوتر

 

کلام پایانی

در صورتی که شما یک آماتور هستید و به صورت حرفه ای اطلاعی از صندلی کامپیوتر ندارید بهتر است حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. چرا که تشخیص برخی از موارد گفته شده برای یک شخص عادی بسیار سخت می باشد. با این حال ما سعی کردیم تا در این مقاله نکات مهم را بازگو کنیم.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *