صندلی اداری ارگونومیک 

صندلی اداری ارگونومیک یکی از ملزومات مهم و ضروری ادارات و شرکت ها به شمار می رود. به مقاله ی دیگری از معرفی صندلی اداری و سایر وسایل کاربردی ادارات و شرکت ها خوش آمدید. در این مقاله می خواهیم در مورد صندلی اداری و ویژگی های این نوع صندلی صحبت کنیم‌. به نظر شما یک صندلی اداری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آیا می شود صرفاً یک صندلی خرید و آن را در اداره و یا شرکت استفاده کرد؟ یا این که باید به طرز ساخته شدن این صندلی ها هم دقت کرد؟

صندلی اداری ارگونومیک

 

صندلی اداری

اولاً باید بگویم صندلی اداری همان طور که از اسمش هم مشخص است در ادارات و شرکت ها استفاده می شود. مطمئناً همه ی ما، این نوع صندلی ها را دیده ایم. اما موضوعی که باید بدانید این است که ویژگی های این صندلی های اداری خیلی مهم هستند. چرا که باعث بالا بردن بازده کاری کارکنان می شود. روی سلامتی هم تأثیر زیادی دارند.

به این دلیل استفاده کردن از صندلی های بدون استاندارد و نامناسب توی ادارات و شرکت ها ممکن است به کارکنان آسیب جدی وارد کند. پس بهتره که موقع خرید صندلی اداری برای اداره و یا شرکت برای این که از وارد کردن هر نوع آسیب جسمی و یا پایین آوردن بازده کاری جلوگیری کنید، صندلی های استاندارد و مناسب محیط کاری را خریداری کنید.

پس موقع خرید صندلی اداری علاوه بر این که باید به کیفیت و قیمت آن ها دقت کنید باید به یک سری نکات و ویژگی های مهم دیگری که خیلی تأثیر گذار هستند نیز دقت کنید. در ادامه دقیقاً راجع به این صحبت می کنیم که صندلی اداری باید چه ویژگی هایی داشته باشد. پس اگر برای شما مهم است مقاله را تا آخر بخوانید.  

صندلی اداری ارگونومیک

 

تفاوت صندلی اداری ارگونومیک با صندلی غیر استاندارد

نوعی از صندلی اداری است که بتواند همه ی ستون فقرات، گردن، پشت و کمر کارکنان رو پشتیبانی کند. این صندلی برای ادارات و شرکت ها مناسب است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده هر فرد ساعت های طولانی روی صندلی می نشیند. معمولاً بدن، در هر یک ساعت حدود ۵۰ بار خودش را برای چرخش و یا تکیه کردن، حرکت می دهد.

اما متأسفانه خیلی از صندلی های اداری که الان توی بازار هستند، تکیه گاه و نشیمن گاه ثابتی دارند. این باعث می شود کارکنانی که از این صندلی های اداری استفاده می کنند، نتوانند راحت بدن خودشان را به هر قسمتی که می خواهند حرکت بدهند و مجبور می شوند که برای حرکت و یا چرخش از صندلی فاصله بگیرند. پس نکته ی دیگر این است که، همان طور که می دانید بدن به کمک لگن، زانو، ران و مچ پا می تواند حرکت کند. صندلی اداری مناسب و استاندارد باید به گونه ای باشد که بتواند حرکت راحت مفصل های این اعضا رو فراهم کند. یکی دیگر از ایراداتی که بعضی از صندلی های اداری دارند این است که صندلی توانایی پشتیبانی کردن همه ی ستون فقرات را ندارد. این مورد هم باعث آسیب زدن به سلامت جسمی کارکنان می شود‌‌.

صندلی اداری ارگونومیک

 

ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک 

  1. یکی از ویژگی های خیلی مهم صندلی های اداری که البته جزء مهم ترین ویژگی ها هم به حساب می آید، تصحیح کردن قسمت پشت صندلی و طرز درست جای گذاری کردن مهره ها روی هم است.
  2. ویژگی بعدی صندلی اداری مربوط به قسمت میانی صندلی است، شما حتماً باید به قسمت میانی صندلی دقت کنید. چرا که این قسمت باید طوری ساخته شده باشد که گردش خون زانوها را به هم نریزد و از تجمع خون در زانوها جلوگیری کند.
  3. مشخصه دیگر این است که به هنگام نشستن روی صندلی، آرنج‌ها باید به شکلی که حالت عدد ۸ بگیرند، از شانه ها فاصله داشته باشند.
  4. مورد بعدی را بهتر است که تجربه کنید،  روی صندلی بشینید و دقت کنید که موقع نشستن روی صندلی حس راحتی دارید یا نه. چرا که یک صندلی اداری خوب باید بتواند تکیه گاه راحتی داشته باشد تا کارکنان بتوانند موقع کار کردن بیشترین بازده رو داشته باشند.  
  5. یکی دیگر از ویژگی یک صندلی اداری مناسب این است که کارکنان بتوانند خیلی راحت وضعیت صندلی را نگه دارند و یا تغییر بدهند.
  6. میزان اصطکاک صندلی یکی دیگر از ویژگی ها است، صندلی اداری باید به اندازه ی کافی اصطکاک داشته باشد تا از سُر خوردن پیشگیری کند.  
  7. نشیمن گاه صندلی یکی از مهم ترین ویژگی های یه صندلی اداری مناسب است. پس باید دقت کنید که نشیمن گاه صندلی به گونه ای باشد که با وزن استفاده کننده از آن هماهنگ باشد.  
  8. عمق صندلی یک ویژگی دیگری است که تأثیر مستقیمی با راحتی استفاده کننده دارد. اگر صندلی عمق زیادی داشته باشد، لبه نشیمن گاه صندلی استفاده کننده را اذیت می کند. اگر صندلی عمق کمی داشته باشد باعث می شود استفاده کننده برای پیش بردن امور خودش روی پشت و زانوهایش فشار بیاورد، پس بهتر است صندلی را انتخاب کنید که عمق متوسطی داشته باشد.  
  9. پشتی صندلی قسمت دیگری از یک صندلی اداری است که باعث می شود وزن استفاده کننده بین قسمت های مختلف یک صندلی تقسیم و یا به عبارتی توزیع بشود. چرا که پشتی صندلی برای یک قسمت از بدن تکیه گاه می شود. از این راه فشار روی قسمت‌های دیگر را کم می کند‌. البته نکته ی دیگر این است که سعی کنید نوعی صندلی را انتخاب کنید که دارای پشتی فنری باشد.

صندلی اداری ارگونومیک

 

کلام پایانی 

بعضی از صندلی های اداری که توی بازار هستند متأسفانه قابلیت تنظیم ارتفاع را ندارند که البته می توانید از یک زیر پایی مناسب استفاده کنید. اما به جای این بهتر است که از همان اول صندلی مناسبی را بخرید که قابلیت تنظیم ارتفاع دارد. این گونه کارکنان می توانند هر موقع که نیاز بود صندلی را متناسب با قد خودشان تنظیم کنند.

بنابراین موقع خریدن یک صندلی اداری مناسب و برای این که از خرید خودتان پشیمان نشوید باید به خیلی از ویژگی ها دقت کنید. سعی کردیم که ویژگی های صندلی اداری مناسب و استاندارد را برای شما معرفی کنیم. آن ها را با دقت بخوانید و سعی کنید موقع خرید کردن همه ی این ویژگی ها را مد نظر بگیرید. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید باشد  و آشنایی با ویژگی هایی که یاد گرفتید بهترین انتخاب صندلی اداری را داشته باشید‌.

صندلی اداری ارگونومیک

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *