آشنایی با انواع صندلی اداری

مقدمه

یکی از حائز اهمیت ترین تجهیزات یک محیط کار اداری صندلی آن می باشد. صندلی اداری بایستی که یک سری ویژگی های منحصر به فرد را داشته باشد که بتوان آن را به عنوان صندلی مناسبی برای محل کار دانست. حال آن که در این مقاله قصد داریم که این صندلی را به شما معرفی کنیم و ویژگی هایی که یک صندلی اداری باید داشته باشد را یادآور شویم. از این رو برای آشنایی با انواع صندلی اداری تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

آشنایی با انواع صندلی اداری

 

 

 

درباره صندلی اداری

به طور کلی اگر بخواهیم کارکرد صندلی اداری را یادآور شویم باید بگوییم که این صندلی ها منحصراً برای پشت میز طراحی شده اند. طراحی آن ها بایستی به گونه ای باشد که شخص پس از نشستن طولانی مدت پشت این صندلی ها احساس خستگی و ناراحتی در هیچ قسمت از اعضای بدن نداشته باشد. صندلی اداری باید که با توجه به رعایت اصول آرگونومی ساخته شود. دارای انواع متفاوتی است که هرکدام از آن ها مناسب برای یک موقعیت و کاربرد در شرکت ها و ادارات می باشند.

به طور کلی صندلی های اداری دارای دو نوع پایه ثابت و یا چرخ دار هستند که هر کدام از آن ها به طور ویژه کاربردهای خاص خود را دارند. می توان گفت که صندلی های ثابت برای موقعیت هایی به کار می رود که کاربرد موقت دارند و شخص برای مدت کوتاهی روی آن می نشیند. برای مثال صندلی های انتظار نمونه هایی از موقعیت هایی است که صندلی پایه ثابت به کار می رود. و اما درباره صندلی های چرخ دار، این نوع از صندلی های اداری را اغلب در موقعیتی که شخص برای مدت طولانی تری باید روی صندلی بنشیند به کار می برند. از همین رو توجه به کیفیت در صندلی های چرخ دار زیاد است تا آسیبی به شخص وارد نشود.

 

 

انواع صندلی اداری

صندلی اداری دارای انواع متفاوتی است که در این قسمت از مقاله قصد داریم به آن ها بپردازیم‌:

 

صندلی مدیریتی

این نوع صندی اداری که ویژگی های خاص خود را دارد به عنوان یکی از محبوب ترین صندلی های اداری می توان دانست.‌ درباره ویژگی های این صندلی باید گفت که اغلب دارای پنج چرخ در قسمت پایه هستند. همین امر سهولت حرکت کردن هنگامی که روی صندلی هستید را رقم می زند. پشتی بلندی دارد، حجم صندلی اداری مدیریتی نسبت به سایر صندلی ها بیشتر است. این نوع از صندلی ها که اغلب قیمت بیشتری نسبت به سایر صندلی های اداری دارد بسیار برای نشستن راحت است و مناسب برای کارهایی است که شخص در آن برای مدت بیشتری روی صندلی می نشیند.

آشنایی با انواع صندلی اداری

 

 

صندلی کارمندی

صندلی کارمندی نوع دیگری از صندلی اداری است که مناسب برای کارمندان یک شرکت یا اداره می‌باشد‌. این صندلی بایستی که ویژگی هایی نظیر صندلی مدیریت داشته باشد. اما چون قیمت کم تری نسبت به صندلی اداری دارد پس طبیعتاً از کیفیت به نسبت پایین تری نیز برخوردار است. این صندلی مناسب برای کارمندان طراحی شده است.

از این رو باید فضای کم تری اشغال کند و به نسبت کوچک تر و کم حجم تر باشد. ارتفاع پشتی آن می تواند بلند باشد و می تواند که کوتاه طراحی شود. پیچیدگی خاصی ندارد و فقط دارای تنظیم‌ عمق و زاویه پشتی و نیز تنظیم ارتفاع نشیمن می باشد. می توانید از این مدل صندلی ها در خانه به عنوان صندلی کامپیوتر نیز به کار ببرید‌.

آشنایی با انواع صندلی اداری

 

 

صندلی جلسه

طراحی این نوع از صندلی ها همان طور که از اسم آن ها پیدا است اغلب برای جلسات و کنفرانس ها می باشد. از آن جایی که افراد برای مدت کوتاهی در جلسات می نشینند نیازی به طراحی پیچیده و یا تنظیمات گسترده برای این صندلی ها نیست. به طور معمول این صندلی ها را در عین سادگی، رسمی و راحت طراحی می کنند که حجم زیادی هم ندارند.

آشنایی با انواع صندلی اداری

 

 

صندلی انتظار

نوع دیگری از صندلی های اداری صندلی های انتظار هستند. این نوع از صندلی ها نیز همان طور که از اسمشان پیداست در سالن های انتظار به کار می برند. افراد برای طولانی مدت در طول روز روی صندلی های انتظار نمی نشینند از این رو طراحان این صندلی را نیز به صورت ساده ای طراحی می کنند. البته که این در کنار سادگی و عدم داشتن تنظیمات پیچیده بایستی راحت نیز باشد. اغلب صندلی های انتظار بدون چرخ هستند و پشتی کوتاهی دارند. البته که شایان به ذکر است در مواقعی پیش می آید که به جای صندلی انتظار از مبل در این سالن ها استفاده شود.

آشنایی با انواع صندلی اداری

 

 

ویژگی‌های صندلی اداری

از آن جایی که افراد روی صندلی های اداری مخصوصاً صندلی های مدیریت و کارمندی برای طولانی مدت می‌نشینند باید که یک سری ویژگی های خاصی داشته باشند که بتوان آن ها را استاندارد دانست. رعایت اصول آرگونومی در تولید صندلی های اداری حرف اول را می زند. در ادامه ما مواردی را ذکر می کنیم که برای تولید یک صندلی اداری آرگونومیک و استاندارد بایستی که رعایت شود.

 

امکان تنظیم ارتفاع صندلی:

از مهم ترین مواردی که در تولید صندلی های اداری باید به آن توجه شود قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی می باشد. شخصی که روی صندلی می‌نشیند اغلب برای تسلط بهتر به میز کار باید ارتفاع صندلی را کم و یا زیاد کند. در غیر این صورت کمر شخص ممکن است دچار آسیب شود. حداقل تا حداکثر میزانی که صندلی اداری باید متغیر باشد 40 سانتی متر تا 50 سانتی متر است.

 

حمایت از کمر:

یکی از ویژگی های صندلی ارگونومیک این است که کمر را به خوبی ساپورت می کند. دلیل آن نیز اهمیت کمر در اعضای بدن است. ستون فقرات کمر دارای انحنایی است که باعث می شود اگر به خوبی از آن حمایت نشود دچار آسیب گردد. از این رو صندلی استاندارد باید این انحنا را پر کند. همچنین تنظیم کمری نیز از این رو حائز اهمیت است که میزان انحنای کمر هر شخص با دیگری متفاوت است.

 

موارد دیگر:

عرض و عمق، پشتی صندلی که باید حداقل 30 سانتی متر عرضش باشد. جنس به کار رفته در صندلی که باید مرغوب باشد تا پس از مدت کوتاهی خراب نشود و بتوان برای طولانی مدت از آن استفاده کرد. دسته صندلی که بایستی قابل تنظیم باشد که شخص با توجه به موقعیت نشستن خود آن را تنظیم کند از دیگر ویژگی های یک صندلی اداری استاندارد است که شما هنگام خرید باید توجه داشته باشید.

آشنایی با انواع صندلی اداری

سخن آخر

خوب است در خاطرتان داشته باشید که کیفیت صندلی بر سلامت شما بسیار تأثیر می گذارد پس اهمیت یک صندلی خوب را در کنار زیبایی آن حائز اهمیت بدانید‌.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *