فایل اداری

فایل اداری یک کالای اساسی برای دفتر یا محل کار است. بخشی از مبلمان اداری است که برای نگهداری پرونده ها، اسناد کاغذی، بروشورها، فرم ها و … به صورت سازمان یافته و منظم استفاده می شود. انواع مختلف کابینت های فایل شامل کشوهایی هستند که برای نگهداری  انواع اسناد و فایل ها به کار می روند.  

همه مبلمان اداری، اقلام و لوازم جانبی اداری برای یک محل کار ضروری هستند. زیرا هر یک از مبلمان اداری برای هدف خاصی تولید می شوند. کابینت ها یکی از حیاتی ترین قسمت های اداری هستند که برای بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک مهم در فضاهای اداری مورد استفاده قرار می گیرند.  

بنابراین لازم است کمدهایی را انتخاب کنید که بتوانند هدف شما را برآورده کنند و در عین حال با دکور اداری نیز هماهنگ باشند. معمولاً وقتی در بازار جستجو می کنید، دو نوع کابینت عمودی و جانبی پیدا می کنید. هر کدام از این کابینت ها ویژگی های خاص خود را دارند و با توجه به کاربری خاصی که دارند می توان از آنها استفاده کرد. با این حال، قبل از خرید هر کابینت باید فضای موجود در دفتر کار را در نظر بگیرید.

فایل اداری

 

انواع مختلف فایل اداری

اساساً دو نوع از کمدهای بایگانی رایج است: عمودی و جانبی. کابینت فایل عمودی شامل کشوهایی است که از سمت کوتاه تر کابینت امتداد دارند. از طرف دیگر، کابینت فایل جانبی شامل کشوهایی است که از سمت بلندتر کابینت امتداد دارند. کمدهای فایل جانبی معمولاً به عنوان فیلر جانبی شناخته می شوند.

کابینت های عمودی

این نوع کابینت ها بیشتر در ادارات یافت می شوند. یکی از بزرگترین مزیت داشتن آن به عنوان محصول ذخیره سازی فایل این است که حداقل فضای طبقه را اشغال می کند و همچنین آنها نسبت به سایر کمدها بلندتر و عمیق تر هستند. با این حال، برای کشوی آنها به فضای بیشتری نیاز است. اگر یک کشوی عمودی سنتی نصب می‌کنید، فضای کافی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و اسناد بزرگ‌تر در اختیار دارید. آنها حدود دو تا چهار کشو دارند. از آن جایی که جمع و جور هستند، می توانید آنها را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید.

فایل اداری

کابینت های جانبی

کابینت های جانبی نیز دارای کشو هستند. اما تفاوت آنها با کابینت های عمودی این است که به جای بلند و باریک بودن، کوتاه و پهن هستند. کشوها در این نوع کابینت ها در مجاورت یکدیگر نصب می شوند و نه از بالا به پایین. شما می توانید فایل ها را مطابق با انتخاب و نیاز خود ذخیره کنید. فایل ها را می توان به هر شکلی مرتب کرد.

مزیت دیگری که با این کابینت ها به دست می آورید این است که می توان از آنها به عنوان فضای کار نیز استفاده کرد. می توانید سطح رویی کابینت ها را به عنوان میز تحریر استفاده کنید. بنابراین، آنها بسیار مفید می باشند. کشوها هنگام باز شدن فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

فایل اداری

 

قطعات مختلف کابینت فایل اداری چیست؟

پایه و کشوها:

پایه و کشو اساسی ترین قطعات کابینت فایل هستند. پایه همان قاب کمد فایل است که کشوها و کل واحد را ثابت نگه می دارد. کشوها واحدهایی هستند که به داخل و خارج از پایه یا قاب حرکت می کنند و فایل ها در آنها ذخیره می شوند. در داخل کشو، سایر قسمت‌های کابینت فایل برای مرتب و راست نگه داشتن فایل‌ها استفاده می‌شوند. میله‌ها و ریل‌ها در داخل کشو جای گذاری می شوند. میله‌ها، فلزی هستند و در دو طرف کشو قرار دارند. میله‌ها برای نگه‌داشتن اسناد به صورت عمودی و منظم استفاده می‌شوند.

فایل اداری

ریل ها:

ریل ها اساساً جداکننده هایی هستند که می توانند در سراسر کشو اجرا می شوند تا یک گروه از فایل ها را از گروه دیگر جدا کنند. این قطعات کمد فایل معمولاً از فلز ساخته می شوند، اگرچه ممکن است از پلاستیک نیز ساخته شوند که معمولاً تحمل بار ندارند.

پوشه‌ها برای فایل آویز دارای بازوهای کوچکی در دو طرف هستند که به میله‌ها قلاب می‌شوند. به کاربر این امکان را می‌دهند که فایل‌ها را در حالت عمودی نگه دارند و آن فایل‌ها را به راحتی به عقب یا جلو در کشو حرکت بدهند. بسیاری از این قطعات کمد فایل همراه با خرید کمد فایل گنجانده می شود. اگرچه برخی از آنها را می توان پس از خرید اضافه کرد.  

فایل اداری

قفسه ها:

قفسه های کابینت فایل اداری برای نگهداری فایل ها در کشوها قرار می گیرند. قفسه‌ها به پوشه‌ها اجازه می‌دهند به راحتی برداشته شوند و در صورت لزوم دوباره مرتب شوند و از مسیر خارج شوند تا فایل‌های جدید بین پوشه‌های موجود قرار گیرند. از آن جایی که اکثر سیستم های بایگانی با اضافه شدن مشتریان جدید یا حذف حساب های قدیمی دائماً در حال تغییر هستند، این نظم و ترتیب مدیریت پرونده را آسان می کند.

همچنین قفسه ها دارای پایه های نگهدارنده هستند که ارتفاع آنها را تقریباً با کشوها برابر می کند. پایه‌ها به قطعات جانبی بلندی پیچ می شوند که قسمت‌هایی از قاب مستطیلی هستند که پوشه‌های فایل را نگه می‌دارند. قفسه های کابینت فایل متناسب با انواع کشوها ساخته می شوند و معمولاً پس از مونتاژ به راحتی در کشوی بایگانی می لغزند. قفسه ها به صورت مسطح خریداری می شوند که شامل تمام قطعات لازم برای کاربر برای قرار دادن آنها برای ایجاد چارچوب های سه بعدی جهت پشتیبانی از فایل ها است.

فایل اداری

قفل ها:

قفل ها برای هر کاربری که به دنبال محافظت از فایل ها در برابر سرقت یا دستکاری هستند، قطعات مهم کابینت فایل محسوب می شوند. چند نوع قفل وجود دارد: رایج ترین آنها قفل نواری داخلی است که برای قفل یا باز کردن قفل به یک کلید نیاز دارد. یک میله در داخل کشوها در یک جهت یا جهت دیگر حرکت می کند تا آن کشوها را قفل یا باز کند.

نوع دیگری از قفل ها میله خارجی است که یک واحد بلند و لولایی است که در کنار کابینت نصب می شود. هنگامی که میله روی سطح کشوها چرخانده می شود، می توان آن را در جای خود محکم کرد و قفل کرد تا از باز شدن کشوها جلوگیری شود. می توان از یک کلید برای باز کردن قفل نوار و چرخاندن آن به سمت بیرون استفاده کرد تا بتوان به کشوها دسترسی داشت. همچنین کابینت‌های فایل می تواند مکانیسم‌های قفل‌دار، قفل دکمه‌ای، میله‌های قفل و حتی برخی از گزینه‌های صفحه کلید را داشته باشد.    

فایل اداری

دستگیره ها:

دستگیره‌ها روی هر کشو نصب می‌شوند تا کاربر بتواند آن کشوها را به داخل و خارج بکشد. هر کشو ممکن است دارای قفل منحصر به فرد خود باشد که می تواند با دست کار کند تا از باز شدن تصادفی کشوها جلوگیری شود. این قفل‌ها معمولاً با کلید کار نمی‌کنند، در عوض، آنها به سادگی برای جلوگیری از حرکت کشو طراحی شده اند برای زمانی که مورد نظر نیست.

فایل اداری

 

مواد مورد استفاده برای ساخت فایل اداری

کابینت های فایل اداری معمولاً از فلز، لمینت و چوب فرآوری شده ساخته می شوند. با این حال، برخی از آنها از چوب طبیعی، پلاستیک یا ترکیبی از مواد تولید می شوند. کمدهای بایگانی که در ادارات، منازل و سایر انواع محل کار استفاده می شوند معمولاً از فلز یا چوب ساخته می شوند.

کابینت های استیل نیز یکی از کابینت های محبوب اداری هستند. آنها از مواد با کیفیت بالا ساخته می شوند و دوام بالایی دارند. با این حال، می توانید کابینت های چوبی را نیز انتخاب کنید، اما آنها به اندازه کابینت های استیل با دوام نیستند.

فایل اداری

 

سخن پایانی 

در این مقاله به معرفی فایل اداری پرداختیم و کاربرد و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما باشد و بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. 

 

محصولات مرتبط 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *