صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد

مقدمه

امروزه در اداره و سازمان‌ها انتخاب یک صندلی اداری که خوب و استاندارد باشد یک امر بسیار مهم می‌باشد. در صورتی که اگر در انتخاب آن توجه نکنیم سلامت جسمی فرد را به میزان زیادی تهدید می‌کند. استفاده کردن از صندلی‌های اداری غیر استاندارد باعث ایجاد اثرات مخرب و نامطلوب در ستون فقرات افراد می‌شود و تا رمانی که بر روی این صندلی‌ها بنشینند، موجب فرسوده شدن مفصل‌های بدن خواهد شد.

اگر هنگامی که شخص در طول ساعاتی که در اداره مشغول کار کردن است، از صندلی‌های اداری نامناسب و بی‌کیفیت استفاده کند، به جز این که سلامت بدن در قسمت‌های مختلف مثل گردن، ستون فقرات، پا و … را با مشکل مواجه می‌کند، موجب می‌شود که عملکرد فرد بسیار ضعیف شود. به دلیل این که زمانی که فرد بر روی آن می‌نشیند دائما احساس خستگی می‌کند و نیاز به بلند شدن از روی صندلی و رفع خستگی دارد و موجب بر هم خوردن تمرکز می شود.

در این مقاله سعی کردیم در مورد این که صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد؟ بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد

 

 

ویژگی‌های صندلی استاندارد

برای آن که بدانید صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد؟ قسمت پشتِ کمری یک صندلی استاندارد می‌بایست قابل تنظیم کردن باشد. با اختیار فرد پشت کمری را در حالت راحتی بگذارد. با تکیه دادن به عقب، پشت کمری هم کشیده ‌شود تا کمر فرد استراحت کند و بعد بتواند آن را به صورت ثابت تنظیم کند. این گونه می تواند در هنگام انجام دادن کار و نشستن در پشت میز، تکیه‎گاه مناسبی برای کمر و گردن باشد.

در یک صندلی استاندارد دسته‌های آن در طرفین و در جای مناسبی قرار دارند. همچنین چرخ‌های صندلی استاندارد روان و دارای مقاومت بالایی می‌باشد. صندلی استاندارد علاوه بر چرخان بودن از پارچه هایی استفاده می‌شود که جنس آن برای نشستن‌ در ساعات طولانی افراد مناسب باشد و موجب تنفس بدن می‌شود. به دلیل این که هوا می‌تواند از طریق بافت پارچه عبور کند.

 

عوارض استفاده از صندلی‌های غیراستاندارد

دقت کنید که صندلی‌های اداری غیراستاندارد یکی از علت‌های فرسایش کارمندان در طول دوره کار آن‌ها به شمار می آید. هر کدام از افراد به طور میانگین روزی ۸ ساعت را پشت میز کار و بر روی صندلی می‌گذرانند که یک سوم از روز را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل انتخاب یک صندلی خوب و مناسب برای نشستن‌های طولانی به این صورت، در واقع یک پیشگیری برای مشکلاتی محسوب می‌شود که برای ستون فقرات و کمر و پا به وجود می آید.  

 

چند نکته برای خرید صندلی اداری استاندارد

برای تشخیص این که صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد؟ باید بدانید که در زمان خرید صندلی استاندارد می‌بایست به چند مورد توجه داشت تا بتوانید بهترین صندلی اداری استاندارد را خریداری کنید.

تلاش کنید همواره میان قیمت و استانداردهای صندلی اداری تعادل برقرار کنید. این که شما فقط بخواهید یک صندلی ارزان قیمت را بخرید. ممکن است هزینه‌های شما را در کوتاه مدت کاهش دهد؛ ولی در بلند مدت باید هزینه‌های بسیار بیشتری را جهت درمان کردن بیماری هایی که در اثر استفاده کردن از صندلی غیراستاندارد به وجود آمده‌ است را بپردازید.

قبل از خرید صندلی حتماً با افراد متخصص و کارشناس سلامت و دیگر همکارانتان مشورت کنید. تلاش کنید یک صندلی با کیفیت و استاندارد را برای کارکنان خود تهیه کنید تا هم موجب حفظ سلامتی آن ها شود و هم کارایی و بهره وری شان افزایش پیدا کند. درمورد ویژگی‌های صندلی اداری استاندارد ابتدا تحقیق کنید و سپس با درنظر گرفتن اطلاعات، برای خرید صندلی استاندارد مد نظر خود اقدام نمایید.

 

محصولات مرتبط 

 

تأثیر صندلی‌های استاندارد بر روی سلامتی افراد

یک صندلی اداری با کیفیت، تأثیر فراوانی بر روی سلامتی افراد دارد. برای این که صندلی اداری غیر استاندارد چه اثراتی منفی دارد؟ از اصلی‌ترین تأثیرات منفی و مخرب صندلی‌های نامناسب وغیر استاندارد بر بدن انسان می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

اگر ارتفاع صندلی زیاد باشد، موجب می‌شود که به قسمت‌های داخلی زانوی فرد، آسیب وارد شود. در حالتی که اگر ارتفاع آن کم باشد، موجب خمیدگی کمر شخص و به وجود آمدن کمر درد، گردن درد و همین طور درد مفاصل و استخوان‌ها می شود. هنگامی که تکیه گاه صندلی ثابت باشد، موجب ایجاد فشار بر روی کمر و نشیمن‌گاه افراد می‌شود. در حالتی که اگر تکیه گاه صندلی کوتاه باشد موجب وارد شدن فشار فراوانی به کمر می‌شود.

 

تشخیص دادن صندلی‌های غیر استاندارد اداری

تشخیص دادن غیراستاندارد بودن صندلی آسان است و می‌توانیم با توجه به موارد زیر به سهولت آن را تشخیص دهیم.

  • نامناسب بودن پشتی صندلی

صندلی اداری غیر استاندارد چه اثراتی منفی دارد؟ این ایراد از لحاظ ظاهری هم قابل مشاهده و تشخیص است. در صورتی که اگر پشتی صندلی کوتاه باشد و تا بین کتف‌ها بالاتر نیاید، این یک صندلی غیر استاندارد است. همین طور در هنگام نشستن، می‌بایست گودی کمر را پوشش دهد. در غیر این صورت موجب وارد شدن آسیب‌های فراوانی به ستون فقرات می شود. در نهایت اگر پوشش گودی کمر مناسبی نداشته باشد هم یکی از نشانه‌های غیر استاندارد بودن صندلی می‌باشد.

  • چرخ‌ و دسته‌های صندلی

دسته‌های صندلی ای که غیر ارگونومیک باشد به صورتی نیست که بتوان به راحتی آرنج‌های خود را بر روی آن قرار داد. در نهایت دست‌های فرد جایی برای قرار گرفتن ندارند و این مورد با گذشت زمان موجب احساس کوفتگی و درد در کمر فرد می شود. همین طور چرخ‌های صندلی غیر ارگونومیک روان نیستند و برای حرکت کردن به نیروی فراوانی نیاز دارند. از سوی دیگر چرخ‌های آن به صورت مقاوم تولید نشده‌اند وتحمل وزن بالا را ندارند. امکان دارد افرادی که دارای اضافه وزن هستند، دچار مشکلاتی شوند.

  • مواد اولیه استفاده شده در تولید

صندلی استاندارد باید به‌ شکلی باشد که در اثر نشستن مداوم بر روی آن، احساس گرما و تعریق به فرد دست ندهد. زیرا نشستن‌های طولانی و عرق کردن بدن به جز احساس خستگی زیاد در اثر از دست رفتن آب بدن، می‌تواند باعث مشکلات پوستی و یا عرق‌سوز شدن کمر افراد شود. همین طور احتمال انتقال آلودگی‌ها و به وجود آمدن حساسیت‌های پوستی بالا می‌رود.

  • ارتفاع صندلی

یکی دیگر از مسائل مهمی که صندلی اداری غیر استاندارد چه اثراتی منفی دارد؟ ارتفاع یکی از مواردی است که در زمان انتخاب کردن صندلی باید رعایت شود. صندلی‌های غیر ارگونومیک ارتفاع غیر قابل تنظیمی‌دارند و در مدت طولانی به زانوها و کمر فرد فشار خیلی زیادی وارد می‌شود. زیرا نمی‌توانید به راحتی پاهای خود را در ارتفاع مناسب روی زمین قرار دهید. زانوها یا بالاتر از باسن قرار می‌گیرند و یا این که پاها به شکل آویزان هستند و در نتیجه تسلط کاملی روی صندلی وجود ندارد.

صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد

 

سخن آخر

در این مقاله به این موضوع که صندلی اداری غیر استاندارد چه اثرات منفی دارد؟ پرداختیم. انتخاب کردن صندلی غیر استاندارد برای کارمندان عوارض و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در طولانی مدت به همراه دارد. مشکلاتی که در ناحیه کمر و ستون فقرات ایجاد می‌شود، احساس خستگی و بی‌حوصلگی و در نتیجه پایین آمدن سطح بهره‌وری جزء این آسیب‌ها هستند.

صندلی‌های غیراستاندارد قیمت بسیار پایین‌تری دارند و در نتیجه برای کارفرما و یا مدیر مجموعه بسیار مقرون به صرفه است. ولی این آسیب‌ها موجب می‌شود تا عملکرد دستگاه افت کند و نتوانند نیازهای مراجعین را به درستی برآورده کنند.

 

محصولات مرتبط 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *