راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

مقدمه

صندلی اداری یکی ازبهترین و مهم‌‌ترین لوازم در محیط کار است که اگر از جنس ضعیف و غیراستاندارد تولید شده‌ باشد، مشکلات سلامتی را به همراه دارد. یک صندلی خوب و راحت می‌تواند باعث شود به خوبی روی کارتان تمرکز داشته ‌باشید. شاید در نگاه اول با توجه به انواع صندلی اداری و تنوع خیلی زیادشان، انتخاب کمی سخت به نظر برسد. پس باید یک ارزیابی انجام دهید که چه نوع صندلی مورد نیازتان است. در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی را فراهم آوریم تا در راهنما و انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت  به شما کمک کنیم.

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

 

 

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت و انواع آن

 

صندلی مدیریتی:

یکی از پر طرفدار‌ترین مدل‌های صندلی اداری است که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این صندلی‌ها اکثراً پشتی و ارتفاع بلندی دارند، دارای پنج چرخ در پایه صندلی می‌باشند و از اندازه های بزرگ تری نسبت به دیگر مدل‌ها دارند؛ به همین علت فضای زیادی را اِشغال می‌کنند. صندلی مدیریتی معمولاً طبق  میز، محیط کار و متناسب با سبک معماری دفتر کار طراحی وانتخاب می‌شود. این نوع صندلی برای نشستن در مواقع طولانی مدت خیلی راحت است، اما معمولاً قیمت بالاتری نسبت به سایر صندلی‌ها دارند.

 

صندلی کارمندی:

صندلی‌های کارمندی معمولی با درجه اختلاف در کیفیت، می‌تواند تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات صندلی مدیریتی را داشته ‌باشد. با این تفاوت که به دلیل کم بودن فضایی که کارمندان در آن مشغول به کار هستند، باید فضای کم تری را اشغال کند و سبک‌تر باشد. بستگی به نوع کارایی می‌تواند پشت بلند و یا پشت کوتاه انتخاب شود. این نوع دارای ساز و کار آسان تری است و سه نوع تنظیمات دارد؛ تنظیم ارتفاع نشیمن، عمق و زاویه پشتی آن. این مدل در منزل هم کاربرد دارد ومعمولاً آن را برای میزهای کامپیوتراستفاده می‌کنند.

 

صندلی ارگونومیک زانویی:

صندلی زانودار یک نوع صندلی اداری است که پشتی ندارد و فرد را در وضعیت زانو زدن اصلاح شده قرار می‌دهد. این نوع از صندلی با کشیدن لگن به سمت جلو و تراز کردن پشت، شانه‌ها و گردن، بدن را به قرارگیری در وضعیتی خوب هدایت می‌کند. تکیه‌گاه اصلی، نشیمنگاه صندلی است و تکیه‌گاه اضافی از ساق پا می‌آید. این نوع صندلی ارگونومیک وزن را بین لگن و زانو توزیع می‌کند که باعث کم شدن فشردگی ستون فقرات و در نتیجه کم شدن استرس و تنش در عضلات کمر و ساق پا می‌شود. این صندلی ارگونومیک دارای یک نشیمن به سمت جلو است که منجر به موقعیت طبیعی‌تری برای ستون فقرات می‌شود.

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

 

 

ویژگی‌ها و راهنمای صندلی اداری استرس زا و راحت

در تولید صندلی اداری با سبک معمولی باید چند ویژگی رعایت شود تا ارگونومیک تلقی گردد. با توجه به اینکه هیچ نوع صندلی اداری لزوماً بهترین نیست، اما مواردی وجود دارد که در انتخاب یک صندلی استاندارد و مناسب با کار و موقعیت شما باید مد نظر قرار گیرد. از جمله این  موارد:

 

قابلیت تنظیم کردن ارتفاع صندلی:

ارتفاع صندلی اداری باید به آسانی قابل تنظیم کردن باشد. اهرم تنظیم پنوماتیک آسان ‌ترین روش برای انجام این کار است. ارتفاع صندلی که از حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر از زمین متغیر است برای بیشتر افراد مناسب است. این موضوع به کاربر اجازه می‌دهد تا پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهد، و ران‌ها نیز افقی و موازی با زمین قرار بگیرند، همچنین ساعد دست‌ها در این وضعیت به راحتی با ارتفاع میز قابل تنظیم کردن است.

 

عرض و عمق صندلی:

صندلی اداری باید عرض و عمق کافی برای پشتیبانی راحت هر فرد باشد. معمولاً عرض ۵۰-۴۳ سانتیمتر استاندارد است. عمق (از جلو تا پشت صندلی) باید به ابعادی باشد که کاربر در حالتی که روی صندلی می نشیند و به پشتی صندلی تکیه می دهد تقریباً ۵ تا ۱۰ سانتیمتر از پشت زانو تا قسمت جلوی صندلی فاصله داشته باشد. همچنین شیب نشیمنگاه صندلی به سمت جلو یا عقب باید قابل تغییر و تنظیم باشد.

 

محصولات مرتبط

 

ساپورت کمر:

حمایت از کمر در صندلی ارگونومیک خیلی مهم است. ستون فقرات کمری منحنی به سمت داخل دارد و نشستن برای مدت طولانی بدون حمایت از این انحنا باعث خمیدگی (که انحنای طبیعی را صاف می‌کند) و ساختارهای پایین ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد. یک صندلی ارگونومیک باید دارای تنظیم کمری (هم ارتفاع و هم عمق) باشد تا هر کاربر بتواند مناسب با وضعیت بدن خود، برای حمایت از منحنی آن را تنظیم کند.

 

پشتی:

پشتی یک صندلی اداری خوب باید ۳۰ تا ۴۸ سانتی متر عرض داشته ‌باشد. اگر تکیه‌گاه نشیمن صندلی جدا باشند، باید از نظر ارتفاع و زاویه قابل تنظیم کردن باشد. تکیه‌گاه باید بتواند انحنای طبیعی ستون فقرات را با توجه  به حمایت مناسب از ناحیه کمر حمایت کند.

 

جنس و راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

  • جنس صندلی نشیمن و پشتی صندلی اداری باید دارای بالشتک مناسب  برای نشستن به مدت طولانی باشد. استفاده از پارچه‌های تنفسی به عنوان رویه، به بقیه  متریال‌ها ارجحیت دارد.
  • نشیمنگاه و یا کفی صندلی باید نرم باشد و حس راحتی ایجاد کند؛ توجه داشته ‌باشید که نباید آن قدر نرم باشد که فرد در صندلی فرو رود.
  • دسته‌های صندلی اداری باید قابل تنظیم باشند، به شکلی  که به بازوهای فرد اجازه دهند راحت استراحت کنند و شانه‌ها راحت باشند. آرنج و بازوها باید در حالت استراحت قرار گیرند و ساعد دست‌ها در مواقع تایپ نباید روی دسته صندلی قرار بگیرند.
  • چرخ هر صندلی معمولی یا ارگونومیک باید به راحتی بچرخد تا کاربر بتواند بدون فشار به همه ی قسمت‌های میز خود برسد.

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

 

 

فواید و راهنمای یک صندلی  اداری استرس زا و راحت

یک صندلی خوب نه تنها می‌تواند از استهلاک کمر شما جلوگیری کند، بلکه به حفظ و کنترل گردش خون بدن شما نیز کمک می‌کند و این کار باعث فعال‌تر شدن شما می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که زمانی که سر کار خود راحت و بدون درد هستید، خیلی فعال‌تر خواهید بود. پس، این مسئله می‌تواند ابزار مذاکره‌‌ی آسان و راحت شما با رئیس‌تان باشد، کسی که فکر می‌کند هزینه کردن برای صندلی زیاده‌روی است.

اگر کارفرمایی دارید که نیازی به تهیه‌ی صندلی ارگونومیک برای شما یا همکارتان را نمی‌بیند، می‌توانید از پزشک خود درخواست کنید نسخه‌ای نوشته و در آن ذکر کند به صندلی مناسب برای نشستن احتیاج دارید و یا خودتان اقدام به خرید یک صندلی مناسب و راحت کنید. با انجام این کار نه تنها کارایی شما زیاد می شود، بلکه در انتهای روز متوجه خواهید شد روحیه بهتری دارید. در هر صورت، بدنتان از شما تشکر خواهد کرد.

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت

 

کلام پایانی

راهنمای انتخاب صندلی اداری استرس زا و راحت نشان می دهد که تا چه اندازه باید به انتخاب صندلی اهمیت بدهیم. زیرا این مسئله رابطه مستقیمی با سلامتی جسمی و در نگاهی عمیق تر با روحیه ما دارد. بنابراین باید کمی حوصله به خرج بدهیم و انتخاب مناسبی داشته باشیم.

 

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *