مبل چستر

مبل چستر یا چسترفیلد با چرم لوکس، دکمه‌های عمیق، کمر و بازوهای بلند و گرد شده، بسیار نمادین است. اين مبل مانند چکمه‌های اسب سواری در دنیای مبلمان هستند و ریشه‌های بریتانیایی دارند. معروف‌ترین این مبل‌ها با چرم قهوه‌ای پوشیده شده‌اند که قرن‌هاست وجود داشته‌اند. این مبلمان کلاسیک را می‌توان در مکان‌های مختلفی در سراسر جهان پیدا کرد. از لابی هتل‌ها گرفته تا اتاق‌‌‌های اداری. مبل چستر یک مبل همه کاره است.

 فرقی ندارد قصد خرید مبل با مدل چسترفيلد را دارید یا صرفاً به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این مبل‌ها هستید. در هر صورت ممکن است در مورد تاریخچه اين مبل و این که چگونه آنها مورد علاقه‌ی مردم جهان قرار گرفته‌اند، تعجب کنید.

مبل چستر

 

مبل چستر چیست؟

قبل از این که در مورد تاریخچه اين مبل‌ها باهم صحبت کنیم باید ببینیم که مبل چستر چیست؟

اين مدل مبل یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین طرح‌های مبل است. در واقع در کانادا (دریافت کننده بسیاری از کالاهای صادراتی بریتانیا) اصطلاح چسترفیلد به معنای مبل با هر طرحی بود. اما وقتی در مورد نسخه اصلی صحبت می‌کنید، معنایش این است که اين مبل یک کاناپه بزرگ با بازو یا دسته‌های گرد شده است که ارتفاع آن به اندازه پشت ‌آن است.

یک مبل چستر معمولی با چرم تیره روکش شده است، با دکمه‌های عمیق در سراسر آن. روکش‌های مدرن‌تر مبل معمولاً با روکش‌های مخملی یا پارچه‌ای دیگر، پایه‌های بلندتر و پشت و بازوهای باریک تر کاناپه اصلی را سبک تر می‌کند.

مبل چستر

 

مبل چستر چه ریشه هایی دارد؟

شاید از این که بدانید مبل‌ چستر به اواسط دهه1700 باز می‌گردد، تعجب کنید! زمانی که لرد فیلیپ استانهوپ مبلمانی را سفارش داد که تبدیل به مبل بسیار محبوب چسترفیلد شد که امروزه  می شناسیم.

او یک مبل چرمی برجسته با فضای نشیمنگاه کم و پشتی بلند می‌خواست تا به افرادش اجازه دهد بدون چروک کردن کت و شلوارشان راحت بنشینند. بنابراین، طرح نمادین چستر فیلد ایجاد شد. اما دقیقاً چگونه این چند مبل اول چستر شهرت جهانی پیدا کردند؟ گمان می‌رود که وقتی لرد فیلیپ استانهوپ در بستر مرگ بود به پیشخدمت خود گفته بود که یک صندلی به پسرخوانده اش اقای دیرولز بدهد تا روی آن بنشیند. با این حال پیشخدمت به این معنا تفسیر کرد که اين مبل باید به خانه او منتقل شود و ترتیبی داده شود که آن ‌را به خانه‌اش منتقل کنند.

طولی نکشید که دیگر اعضای ثروتمند جامعه اين مبل را برای خانه‌های خود  سفارش دادند. آنهااین سبک را به عنوان نشانه‌ای از ثروت و طبقه بالا می‌شناسند. توجه به این نکته مهم است که چسترفیلد اوایل قرن هجدهم میلادی احتمالاً با آن چه امروزه می‌شناسیم بسیار متفاوت است. طراحی مبل در طول سلطنت ملکه ویکتوریا بسیار محبوب شد (او حتی نسخه‌های چهارخانه خود را در یکی از اتاق‌های نشیمن قلعه خود داشت). زمانی که طراحان شروع به ساخت مبلمان با اولویت راحتی بر عملکرد کردند.

مبل چستر

 

مبل چستر در دوران ویکتوریا

در دوران ویکتوریا در اواسط قرن نوزدهم مبل چستر بسیار محبوب شد. مبل‌های چستر اصلی با موهای اسب و تافت پر شده بودند تا به آنها کمک کنند شکل خود را حفظ کنند. این مبل‌ها به علت عدم وجود سیستم تعلیق، آنها را به شدت سفت و سخت و غیرقابل تحمل برای نشستن طولانی مدت می‌کرد.

علاوه بر این دکمه‌ها قبلاً عمیق نبودند، به این معنی که در پاهای کسانی که روی اين مدل مبل‌ها می‌نشستند فرو می‌رفتند. با این حال دکمه عمیق که به یکی از ویژگی‌های نمادین اين مبل‌ها تبدیل شده است، در دوران ویکتوریا بهبود یافت. به اين ترتيب مبلي كه نمونه‌اي از تجمل و راحتي بود  متولد شد و به سرعت به يكي از لوازم اصلي خانه‌ها، مشاغل و باشگاه‌هاي اشراف انگلستان تبديل شد.

مبل چستر

 

مبل های چستر فیلد به عنوان یک نماد وضعیت

مبل‌ چستر تا حدودی به یک نماد وضعیت تبدیل شد و فقط در خانه‌های ثروتمندان ظاهر  می‌شد که با دکوراسیونی بسیار با شکوه احاطه شده بودند. محبوبیت آنها به سرعت افزایش داشت و در بسیاری از کلوب‌های اختصاصی آقایان در لندن یافت می‌شد.

یک محیط راحت برای ثروتمندترین مردان لندن برای نشستن، استراحت، نوشیدن و شام خوردن فراهم کرد. در واقع امروز هم می‌توانید از اين كلوب‌ها دیدن کنید و نشستن بر روی یک مبل چستر اصلی را تجربه کنید که نشانه دوام باورنکردنی آنها است.

مبل چستر

 

زیگموند فروید و نیمکت روانپزشک

شاید یکی از تئوری‌های کمتر شناخته شده فروید این بود که مردم زمانی که راحت هستند آزادانه و راحت‌تر صحبت می کنند. به همین دلیل است که او هنگام درمان بیمارانش مبل چستر  را انتخاب کرد. این مبل به آنها اجازه داد تا دراز بکشند و آشکارا در مورد آنچه که آنها را آزار می دهد، که یک عنصر حیاتی در درمان او بود، صحبت کنند.

این واقعیت که او اين مبل را برای این کار انتخاب کرد گویای راحتی و احساس لوکس بودن این  مبل زیباست. فروید علیرغم سفر به سرتاسر جهان یک مبل همیشه در دسترس او بود تا به او در تمرین‌هایش کمک کند و اين مبل به سرعت معنی تمرین روانکاوری را به خود گرفت.

 

مدرنیته شدن مبل چستر

مبل چستر که در تاریخ غرق شده است نماد مبلمان واقعی است و تا به امروز محبوبیت خود را از  دست نداده است. از چرم‌های عمیق اين مبل گرفته تا سبک‌های پارچه ی مدرن، مبل‌ها، صندلی‌ها و مبل‌های تخت خواب شو چسترفیلد را می توان یافت که خانه‌ها را در سراسر جهان با سبک همیشگی شان زیبا کرده‌اند. بنابراین چه رویای یک مبل مخملی لوکس چسترفیلد را در سر دارید یا یک رنگ روشن و چشمگیر در ذهن دارید می‌توانید یک مبل با مدل چسترفیلد سفارشی داشته باشید که  مطابق با نیاز شما ساخته شده باشد.

 

جمع بندی

پس از  200 سال حضور در همه جا مبل چستر را واقعاً می‌توان یک کلاسیک جاودانه نامید. چه با روکش چرم مرغوب یا پارچه طرح دار. چه در حال مبله کردن خانه جدید خود باشید و چه بخواهید يك مبل راحت را براي فضاي نشيمن خود انتخاب كنيد یا مبل قدیمی خود را به عنوان بخشی از طراحی مجدد جایگزین کنید، مبل‌هاي چستر می‌توانند همیشه یک انتخاب و جایگزین  خوب برای شما باشند.

مبل چستر

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *