تمام نکاتی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید

مقدمه

صندلی اداری ارگونومیک جزء مبلمان مورد نیاز در هر اداره و سازمانی می‌باشد. برای کسب نتایج خوب شما همواره باید به فکر کارمندان خود و راحتی آن ها باشید. یک راهکار مهم برای کسب نتیجه بهتر، خرید صندلی اداری مناسب برای کارمندان است.  

شما به عنوان مدیر شرکت، قبل از هر کاری تمام نکاتی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید را بررسی کنید و به منافع کارکنان خود فکر کنید. شرایطی ایجاد کنید که آن ها همواره بتوانند به خوبی کار کنند. بازدهی و ‌کارایی کارکنان را فضای کاری مشخص می‌کند که شما برای آن ها ایجاد می کنید. اکنون تصور کنید که افراد قرار است در یک  اداره ای کار کنند که تهویه نامناسب و صندلی‌های غیراستاندارد دارد.

در این صورت هر ۱ ساعت یک بار نیاز دارند که نیم ساعت بایستند یا قدم بزنند. این به معنی کاهش راندمان شرکت شما می‌باشد.  بهترین راه حل برای پیشگیری از این مشکلات، خرید صندلی اداری ارگونومیک می‌باشد.

در این مطلب تمام چیزی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید را بیان خواهیم کرد.

تمام نکاتی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید

 

 

معنی ارگونومیک

ارگونومیک یا ارگونومی، شاخه‌ای از علم مهندسی است که به آن مهندسی انسانی یا بیوتکنولوژی هم گفته می‌شود. در حقیقت این رشته علمی به بررسی تمام چیزی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید و در مورد نحوه طراحی و یا ترتیب اشیاء، جهت تعامل آسان و ایمن آن ها با انسان می پردازد. مثلاً یک صندلی ارگونومیک خوب و مناسب به صورتی طراحی و تولید می‌شود که امکان فراهم کردن وضعیت بدنی بهتر، راحتی بیشتر و حمایت از اندام‌های گوناگون را امکان پذیر می سازد.

 

ویژگی‌های صندلی اداری ارگونومیک

قابلیت تنظیم عمق و پهنا‌‌، میزان راحتی ران پای فرد را تعیین می‌کند. برای بررسی کردن تمامی مواردی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید وهمچنین عمق صندلی، باید تا جایی که می‌توانید به صندلی‌ تکیه دهید. در این حالت فضای مورد نیاز شما بین صندلی و پشت زانوی شما باید حداکثر ۳ انگشت فاصله باشد.

صندلی‌های اداری ارگونومیک قابلیتی دارد که به راحتی می‌توانید در وضعیت نشستن صحیح قرار بگیرید که بیان کردیم. صندلی‌های ارگونومیک معمولاً به صورت سفارشی تولید می‌شوند و ممکن است فروشنده، نشیمنگاه‌هایی با سایزهای گوناگون به شما نشان دهد تا بتوانید به راحتی بر روی آن بنشینید. البته فروشنده ممکن است موارد دیگری مانند برش کوکیکس یا صندلی فوم را هم برای کم کردن میزان فشار بر روی ستون فقرات شما پیشنهاد دهد.

 

  • قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی

یک صندلی ارگونومیک اداری، شامل بالابر گازی می‌باشد تا بتوانید به آسانی ارتفاع آن را تنظیم کنید. ارتفاع صحیح و استاندارد به این معناست که بازوهای شما باید در یک راستا با میز کار، قرار گیرد. در صورتی که پاهای شما در این حالت به خوبی  بر روی زمین قرار نگیرد، به زیر پایی اداری احتیاج خواهید داشت.

 

  • قابلیت تنظیم دسته صندلی

دسته صندلی از شانه‌های شما محافظت می‌کند و از جلو کشیدن بازوهای شما پیشگیری می‌کند. دسته صندلی می‌بایست به صورتی تنظیم شود تا هنگامی که شانه‌های شما در وضعیت راحت قرار بگیرند، بازو با دسته یک زاویه‌ ۹۰ درجه‌ای بسازد. دسته‌های صندلی ارگونومیک اداری معمولاً قابلیت تنظیم عرض دارند برای این که افراد بتوانند آن را به بدنشان نزدیک نگه دارند. بخش بالای دسته چرخشی است برای این که بتوانید در نزدیک‌‌ترین فاصله با میز کار قرار بگیرید.

 

  • جنس پارچه صندلی

نشیمنگاه، پشتی و دسته می‌بایست به خوبی پوشش داده شوند. تا هیچ گونه فشار و عارضه‌ای به بدن شخص وارد نشود. پوشش صندلی باید بسیار با کیفیت و مرغوب باشد تا برای زمان طولانی، فرد بتواند به راحتی بر روی آن بنشیند.

روکش باید به گونه‌ای باشد که به راحتی تمیز شود، سُر نباشد، جنس پارچه باید دارای منافذ ریزی باشد که بتواند نفس بکشد. کیفیت خوب و با دوام روکش صندلی موجب راحتی و خدمات طولانی مدت آن خواهد شد. در زمان خرید صندلی اطمینان حاصل نمایید که روکش آن خطر آتش سوزی نداشته ‌باشد.

 

  • صندلی با پایه ۵ ستاره

اگر درمحیط کارتان تعداد صفحه نمایش های زیادی  وجود دارد، بر اساس مقررات باید از صندلی‌های اداری پایه ۵ ستاره‌ای استفاده شود. پایه این صندلی‌ها به طور معمول از جنس پلاستیک درجه یک و یا آلومینیوم پوشانده می شوند و از افتادن صندلی جلوگیری می‌کنند. همین طور در زمان نشستن پاهای شما را بر روی زمین به صورت امن نگه می‌دارند. کاستورهایی که بر روی پایه به کار می روند متناسب با شغل و فضای کاری‌ با یک دیگر فرق دارند. اگر وسط دفترتان فرش باشد، کاستورهای نرم می‌تواند برای شما مفید باشد و در صورتی که بر روی چهارپایه بلند آزمایشگاهی نشسته ‌باشید، پیشنهاد ما یک صندلی با کاستور شکسته می‌باشد تا از افتادن شما هم جلوگیری کند.

 

  • تکیه گاه مناسب صندلی

پشتی یک صندلی ارگونومیک اداری را می‌توان از نظر ارتفاع، تنظیم کرد به صورتی که تمامی نقاط کمر و ستون فقرات را حمایت کند. شکل و پارچه هم می‌تواند متناسب با اصول ارگونومیک متفاوت باشد. اگر یک صندلی‌ مکانیسمی ‌مانند مکانیسم شیب داشته‌ باشد، در نتیجه ستون فقرات شما هنگامی که در طی روز فعالیت دارید هم به خوبی محافظت می شود.  

 

محصولات مرتبط

 

مزیت‌های خرید صندلی ارگونومیک

هر چند که برای خرید صندلی ارگونومیک باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. ولی در نتیجه سود و منفعت فراوانی برای افراد دارد. به این صورت که با استفاده از صندلی ارگونومیک، راندمان کارکنان، توجه و تمرکزشان افزایش پیدا می کند. کارمندان با استفاده از صندلی ارگونومیک، دچار خستگی زودرس نمی‌شوند و دیگر برای رفع خستگی مدام بلند نمی‌شوند. در حقیقت راندمان کاری کارمندان با نشستن‌های بیشتر، بالاتر می‌رود.

از سوی دیگر با استفاده کردن از صندلی ارگونومیک، مشکلات فیزیکی به وجود نمی آید. در نتیجه نیازی به پرداخت هزینه برای درمان کمردرد و زانودرد نخواهید داشت. با تنظیم کردن پشتی، نشیمنگاه و ارتفاع  صندلی همواره می‌توانید از بیماری‌های ستون فقرات، گردن و کمر پیشگیری کنید. و فشاری بر روی مفصل‌ها و بافت‌های بدن وارد نمی شود و همچنین از اختلالات عضلانی پیشگیری می‌کند.

 

کدام صندلی ارگونومیک را بخریم

برای خرید صندلی ارگونومیک مناسب پیشنهاد می‌کنیم به موارد زیر توجه کنید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب و خریداری کنید. همان طور که در مورد تمام چیزی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید، گفتیم باید صندلی ای را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته ‌باشد. همچنین دارای عمق و پهنای مناسب و قابل تنظیم نیز باشد. و از بهترین و با کیفیت ‌ترین مواد اولیه تولید شود. صندلی مناسب باید دارای ارتفاع تکیه مناسبی باشد. دسته استاندارد داشته ‌باشد. دارای بدنه مقاوم و با کیفیتی باشد. دارای قیمت مناسب باشد. از برند معتبر و معروف باشد. محصول گارانتی و ضمانت نامه داشته‌ باشد.

 

طراحی صندلی ارگونومیک

صندلی‌های ارگونومیک بر اساس نکات فنی و استانداردهای بدن انسان طراحی و تولید می‌شوند که باید بدن را در بهترین شرایط و موقعیت قرار دهند و حمایت کنند.  

دانش ارگونومی همواره تلاش می‌کند، تا سلامتی بدن کارکنان را حفظ کند و استفاده کردن از صندلی با طراحی Ergonomics یک روش خوب برای افزایش عملکرد و بازدهی افراد محسوب می شود.

تمام نکاتی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید

 

در نهایت

در این مطلب سعی کردیم تمامی موارد و نکاتی که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید راتوضیح دهیم و امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را ببرید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *