ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد (ارتفاع استاندارد)

مقدمه

یکی از اصول مهم و اساسی مبلمان یک محیط اداری، سایز و ارتفاع استاندارد میز و صندلی اداری است. همان طور که می دانید کارکنان یک اداره در طول روز ساعات زیادی را به کار و فعالیت مشغول هستند. به همین دلیل برای افزایش راندمان کاری می بایست وسایل و تجهیزاتی که در اختیار کارکنان است، استاندارد باشد.

در این مقاله در مورد این که ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟ (ارتفاع استاندارد) مطالبی را ارائه می‌دهیم و شما را با اندازه و ارتفاع‌های استاندارد صندلی اداری آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد (ارتفاع استاندارد)

 

 

رابطه ارتفاع مناسب صندلی اداری با سلامتی

امروزه با فراگیر شدن عوارض و آسیب‌های افراد در اثر نشستن‌های طولانی بر روی صندلی اداری، طراحان صنعتی اقدام به طراحی کردن صندلی‌های مناسب با آناتومی بدن افراد کرده‌اند. اولین موردی که این طراحان مدنظر دارند، ارتفاع صندلی اداری تا روی زمین است.

 تنظیم این ارتفاع موجب بهبود گردش خون می‌شود. همین طور از صدمه و آسیب‌های عضلات پا پیشگیری می‌کند. راحت بودن نشیمن‌گاه صندلی یکی از موارد مهمی است که می‌بایست برای پیشگیری از آسیب دیدن ستون فقرات به آن توجه ویژه‌ای داشت. ولی باید بدانید که بهترین و استاندارد‌ترین صندلی‌ اداری هم برای نشستن‌های طولانی مدت، بدون استراحت مناسب نمی‌باشند. پیشنهاد ما به شما این است که هر یک ساعت حداقل یک بار از روی صندلی خود بلند شوید و وضعیت بدنی خود را تغییردهید.

 

ارتفاع استاندارد میز و صندلی اداری

جهت انتخاب اندازه و ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) می‌بایست نکاتی را در نظر داشته‌ باشیم. اگر بدون داشتن اطلاعات لازم برای خرید صندلی اقدام کنید ممکن است متضرر شوید. هنگامی که برای خریدن صندلی و مبل اداری به مراکز فروش مراجعه می‌کنید، فروشندگان اندازه و ارتفاع استاندارد برای صندلی اداری را پیشنهاد می‌دهند.

ولی موضوع مهمی که وجود دارد این است که در بازار اندازه استاندارد، نسبت به میانگین قدی افراد طراحی و تولید می‌شوند. همان طور که می دانید میانگین قد مردان، به طور معمول  در هر نسلی در مقایسه با نسل قبلی از نظر قدی متفاوت می‌باشند و قد آقایان هم معمولاً نسبت به خانم‌ها بلندتر است. با این شرایط ارتفاع استاندارد صندلی‌های اداری کاملاً اشتباه است. به دلیل این که شما باید میز و صندلی ای را انتخاب کنید که متناسب با ارگونومی بدن افراد باشد و فیزیک بدنی هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است.

 

ارتفاع مناسب و استاندارد صندلی اداری

اصلی‌ترین مورد ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) برای تنظیم صندلی اداری، تنظیم صحیح ارتفاع میان قسمت نشیمنگاه و سطح زمین می‌باشد. این فاصله می‌بایست به شکلی باشد که با در نظر گرفتن کفش، کف پای شما به صورت کامل بر روی زمین قرار گیرند و زانوی شما با قسمت نشیمن گاه یک زاویه ۹۰ درجه‌ای ایجاد کند.

 

محصولات مرتبط

 

 

عمق صندلی‌های اداری

مورد بعدی عمق نشیمنگاه صندلی اداری می‌باشد. عمق صندلی باید به صورتی باشد که شما کاملاً مسلط و راحت باشید و احساس بیرون آمدگی و تورفتگی نداشته ‌باشید. تقریباً می‌توان گفت زمانی که پشت زانوی شما تا صندلی ۲ الی ۳ انگشت فاصله داشته‌ باشد در آن صورت عمق صندلی مورد نظر استاندارد می‌باشد.

 

سایز صندلی اداری

اندازه صندلی اداری باید مناسب با فیزیک بدنی شما باشد یعنی نباید آن قدر کوچک باشد که نشستن و بلند شدنتان سخت باشد. همین طور نباید به طوری بزرگ باشد که تسلطی بر روی آن نداشته ‌باشید.

 

چگونگی تنظیم پشتی صندلی‌های اداری

پشتی صندلی اداری می‌بایست به طور کامل از کمر فرد پشتیبانی کند و متناسب با انحنای بدن باشد. برای ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) بسیار بهتر است که به طور کامل بلند باشد تا فرد در زمان تکیه دادن بتواند تکیه گاه خوبی برای قسمت گردن داشته ‌باشد. به جز این باید توجه داشته ‌باشید که انعطاف‌پذیری پشتی صندلی تا ۱۳۰ درجه باشد.

میان پشتی و نشیمنگاه هم می بایست زاویه به خوبی تنظیم شود تا ستون فقرات فرد آسیب نبیند، پشتی و نشیمنگاه صندلی هم باید نسبت به یک دیگر عمود باشند تا در زمان نشستن فرد، بدن در حالت مناسبی قرار گیرد. در حقیقت صدمه از آن جایی آغاز می‌شود که فاصله میان بالا تنه و ران‌ها کم تر از ۹۰ درجه باشد. زیرا فشار بسیار زیادی به ستون فقرات، استخوان لگن، عضلات کمر و ران‌ها وارد می شود.  

 

تنظیم کردن دسته صندلی‌های اداری

وظیفه اصلی دسته صندلی این است که از عضلات دست، گردن و کتف محافظت کند. به همین دلیل باید در محل درستی قرار بگیرد. ارتفاع دسته‌ها باید به صورتی باشد که آرنج فرد به آسانی بر روی آن تکیه دهد و شانه‌ها هم به سمت بالا یا پایین کشیده نشود. ساق دست می‌بایست به طور کامل بر روی آن قرار داشته ‌باشد. فاصله دو دسته هم می‌بایست به شکلی باشد که دست‌ها در حالت تعادل نسبت به پهلو قرار گیرند.

در مجموع ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) بهترین راه آن است که شما در زمان خرید یک صندلی ارگونومی متناسب با بدنتان خریداری کنید. ممکن است هزینه‌ای که در ابتدا پرداخت می‌کنید، بالا به نظر برسد ولی سلامتی شما مطمئناً ارزش بسیار بیشتری دارد.

 

اندازه و ارتفاع استاندارد صندلی کارمندی

میز و صندلی کارمندی با اندازه و ارتفاع خاصی طراحی و تولید می‌شوند. برای ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) اگر در بازار در جستجوی خرید مبل و صندلی اداری با استانداردهای مناسب هستید، می‌توانید از این اندازه‌ها خریداری کنید.

طول میزهای اداری به طور معمول بین ۷۰ الی۱۵۰ سانتی متر متغیر می‌باشد. عرض آن هم حدود ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر است، ولی ارتفاع آن می‌تواند ۷۳ تا ۷۷ سانتی متر باشد که متناسب با قد افراد، این ارتفاع هم متغیر می‌باشد. این سایز و ارتفاع استاندارد برای  میز و صندلی‌های اداری برای میزهای مناسب مطالعه بسیار مناسب می‌باشد. این اندازه‌ها برای میز مناسب منشی و یا میز کارشناسی متفاوت است. برای میزهای کارشناسی هم طول ۱۲۰، عرض آن ۸۰ و ارتفاع هم تقریباً ۸۰ در نظر گرفته می‌شود.

حتماً از میز و صندلی که ارتفاع آن قابل تنظیم است برای تجهیز کردن اداره استفاده کنید. توجه به ارگونومی بدن هر فرد در هنگام انتخاب مانع از کم شدن میزان راندمان کاری در اداره‌ها می شود. دقت کنید که در هنگام خرید، ارتفاع میز از نصف قد فرد مقداری کم تر باشد. ارتفاع صندلی هم بهتر است که تقریباً یک سوم قد فرد باشد. در انتخاب کردن اندازه و ارتفاع استاندارد صندلی‌های اداری به نوع محیطی دقت داشته ‌باشید که در آن به کار رفته می‌شود. ارتفاع و اندازه‌های میز و صندلی مدیریتی با میز و صندلی‌های کارمندی متفاوت هستند. در زمان خرید صندلی دقت کنید که کفی آن به طرف جلو مقداری شیب داشته‌ باشد. صندلی هایی که با طراحی گودی کمرهستند بهترین نوع صندلی برای نشستن در ساعات طولانی هستند. 

ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد)

 

کلام آخر

در این مقاله به ارتفاع صندلی اداری چگونه باید باشد؟(ارتفاع استاندارد) پرداختیم. گفتیم که باید توجه داشته ‌باشید که در زمان نشستن زاویه قائم پا با زمین رعایت شود. با این کار می‌توان ارتفاع مناسب صندلی را انتخاب کرد.

از افراد با تجربه و متخصص در این حوزه می‌توان برای انتخاب کردن اندازه و ارتفاع استاندارد برای صندلی‌های اداری مشاوره نمایید. گروه دپوکالا برای مشاوره و راهنمایی شما عزیزان آماده پاسخگویی هستند. امیدواریم مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *