ویژگی‌های صندلی اداری خوب

مقدمه

یک صندلی اداری خوب و مناسب باید به شکلی باشد که ستون فقرات (گردن، پشت، کمر و دنبالچه) را پوشش دهد. انسان به‌‌ طور میانگین موقع نشستن بر روی صندلی اداری در طول یک ساعت، ۵۳ بار بالاتنه خود را حرکت می‌دهد که نزدیک به ۲۸ درصد این حرکات شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود. اکثراً صندلی‌های اداری به واسطه بی‌حرکت بودن تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه به فرد اجازه نمی‌دهند که به راحتی بالاتنه خود را در وضعیتی حرکت دهد که مایل است. برای حل کردن این مشکل کاربر از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که درنهایت حمایت پشتی صندلی را از دست می‌دهد.

از طرف دیگر اکثر صندلی‌های کاری، تمام مناطق چهارگانه ستون فقرات را به طور هماهنگ پوشش نمی‌دهند. تغییر کردن اعضای بدن در صورت نشستن توسط مفاصل لگن، ران، زانو و مچ پا صورت می‌گیرد. یک صندلی کاری خوب باید امکان حرکت مناسب این مفاصل را فراهم کند. در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌ شکلی تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید.

ویژگی‌های صندلی اداری خوب

 

 

خصوصیت های صندلی اداری  خوب و مناسب

 • تنظیم پشتی صندلی و چگونگی قرار گرفتن مهره‌ها روی آن یکی از مهم‌‌ترین عوامل است.
 • قسمت میانی صندلی نباید گردش خون در پاها به مخصوصاً در زانوها را دچار اختلال کند و خون در زانوها جمع شود.
 • آرنج‌ها هم باید به صورت ۸ از شانه‌ها فاصله داشته‌باشد.
 • پشتی صندلی باید از نوع فنری باشد.
 • یک صندلی خوب اداری باید تکیه‌گاهی مطمئن و راحت برای بدن شما داشته‌ باشد که برای انجام وظایف راحت و مناسب باشد.
 • دسته صندلی نیز می‌تواند از ماهیچه‌های گردن و شانه محافظت کند و تکیه گاهی برای بلند شدن باشد.
 • در مجموع صندلی نه باید خیلی بلند باشد و نه خیلی کوتاه.
 • اگر بیش از اندازه بلند باشد، به قسمت‌های درونی زانو فشار وارد می‌شود. در حالی‌که هیچ وزنی روی پاهای شما نیست،  به قسمت‌های دیگر بدن فشار زیادی می‌آورد. صندلی خیلی کوتاه هم، سنگینی را بر روی استخوان‌های نشیمن‌گاه می‌اندازد.
 • پس ارتفاع یک صندلی خوب و مناسب برای محل کار، باید قابل تنظیم باشد. شما هم در موقع نشستن بر روی صندلی باید ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود تغییر و تنظیم کنید.
 • ارتفاع مناسب در یک نشستن معمولی آن است که کف پاها به راحتی روی زمین قرار گیرند.
 • عمق نشیمنگاه صندلی نیز تأثیر خیلی زیاد و مستقیم بر آسایش و راحتی آدمی در نشستن دارد.
 • اگر عمق صندلی  خیلی زیاد باشد، لبه نشیمن‌گاه آزاردهنده خواهد بود.
 •  و اگر عمق نشیمن‌گاه کم باشد، برای جبران یا جلوگیری از افتادن، فشار خیلی زیادی بر پشت و زانوها می‌آورد.

ویژگی‌های صندلی اداری خوب

 

 

 

پشتی مناسب از ویژگی‌های صندلی اداری خوب

پشتی صندلی می‌تواند به تقسیم سنگینی وزن شما کمک  خیلی زیادی کند. چون که برای بخشی از بدن تکیه‌گاه می‌شود و از این طریق، فشار بر قسمت‌های دیگر را کم می‌کند. از دیگر ویژگی‌های صندلی اداری خوب قابل تنظیم بودن است که فرد بتواند آن را مناسب  با فرم بدن خود تغییر دهد و هماهنگ کند. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد صندلی‌های موجود در بازار قابلیت تنظیم متناسب با بدن فرد و میزهای گوناگون حتی میز کامپیوتر  را دارند.

یک صندلی خوب و استاندارد باید تکیه‌گاه‌ برای دست، پشتی و ارتفاع استاندارد داشته‌ باشد. چرخشی بودن صندلی به فرد این اجازه  را می‌دهد که صندلی را بدون نیاز به کشیدن آن روی زمین تغییر دهد. صندلی اداری  خوب باید از مواد با دوام بالا، ساخته و تولید شود. انتخاب پارچه برای صندلی خیلی مهم است چرا که یک انتخاب بد، رطوبت و گرما ایجاد می‌کند و باعث بوی بد می‌شود. پارچه ی صندلی  باید دارای تنفس باشد و احساس آزلر و اذیت  به وجود نیاورد. توجه داشته ‌باشید که ظاهر پارچه هم  خیلی مهم است اما استاندارد بودن آن در اولویت است. این گونه بعدها نیز می‌توانید آن را عوض نمایید و رنگ دیگری را جایگزین کنید.

 

 

محصولات مرتبط 

 

 

چرخش از ویژگی‌های صندلی اداری خوب

یکی از عوامل مهم در خرید صندلی‌های اداری خوب چرخ‌دار بودن آن است. صندلی‌های اداری باید ۵ پایه با چرخ‌های سخت وخیلی محکم داشته ‌باشند که در موقع کشش بدن واژگون نشود. ثبات چرخ‌ها باعث می‌شود تا در زمان کار و فعالیت، ستون مهره‌های کمر باعث آسیب‌های متعدد نشود و سلامتی افراد در خطر قرار نگیرد. چرخ‌های صندلی امکان جا به‌ جایی و حرکت بیشتری به فرد در حین کار می‌دهد. همین موضوع باعث آزادی عمل بیشتری می شود. چرخدار بودن صندلی به اندازه دیگر خصوصیات آن مهم است. تصور کنید صندلی قابل چرخش نباشد، شما باید برای کارها بدن‌تان را هر بار بچرخانید، این کار در طولانی مدت باعث آسیب جدی به بدن‌تان می‌شود.

در زمان گذشته موضوع نشستن افراد خیلی مورد اهمیت نبود اما امروزه به واسطه تغییر در مدل زندگی، کارها و تحرک  نداشتن افراد این موضوع خیلی مهم شده است. چرا که استفاده  نکردن از صندلی اداری مناسب برای افرادی که مدت طولانی را پشت میزشان هستند باعث مشکلات متعددی مثل کمردرد و گردن درد می‌شود. استفاده از یک صندلی استاندارد می‌تواند از به وجود آمدن این مشکلات تا حد خیلی زیادی جلوگیری کند و باعث شود کارمندان بازده بیشتری در ساعت کاری داشته‌ باشند. از طرفی؛ در دوران بازنشستگی مجبور نیستید زمان‌تان را در درمانگاه و بیمارستان‌ها برای درمان کردن کمر درد و پا درد ناشی از این قضیه بگذرانید.

البته باید گفت که این موضوع برای کارهای خانگی هم صدق می کند. فردی هم که در خانه با کامپیوتر کار می کند مدت زیادی از روز را روی صندلی می نشیند. نتایج بسیار زیادی از مطالعات ارگونومی صورت گرفته نشان می دهد که صندلی اداری مناسب بهره وری را افزایش می دهد. در مقایسه صندلی اداری نامناسب فشار خیلی  زیادی را به بدن انسان وارد می کند و مشکلات پا را به وجود می آورد. هر کدام از این مشکلات می تواند در کار و فعالیت روزانه فرد مشکل ایجاد کند و در نتیجه بهره وری او را کاهش دهد.

ویژگی‌های صندلی اداری خوب

 

کلام پایانی

 پس خیلی عجیب نیست اگر بگوییم صندلی مناسب می تواند با ایجاد راحتی و آرامش بیشتر در زمان کار و افزایش تمرکز در کیفیت کار فرد و شغل او تاثیر بگذارد. صاحبان مشاغل و کسب و کار باید به این نکته توجه داشته باشند که با چیدن محیط سازمان با صندلی های اداری خوب و مناسب می توانند بهره وری کارکنان را افزایش دهند.

 

 

محصولات مرتبط 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *