نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک

مقدمه

صندلی اداری یکی از ملزومات اصلی یک اداره یا سازمان محسوب می شود. نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک نیز از موارد بسیار مهم می باشد. اگر برای شما هم سؤال است که درست ترین شیوه ی استفاده از صندلی ارگونومیک چگونه می باشد؛ توصیه می شود این مطلب را تا انتها بخوانید.

نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک

 

 

کاربرد صندلی ارگونومیک چیست

زندگی امروزی به طور ناخودآگاه با نشستن و فعالیت های نشسته، آمیخته شده است. عده زیادی از افراد، ساعت های طولانی را بر روی صندلی های خود می نشینند بدون این که بدانند به طرز درستی بر روی صندلی ننشسته اند. این مسئله می تواند در طولانی مدت، عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

صندلی ارگونومیک یا همان صندلی طبی، بدن شما را هنگام نشستن، در بهترین حالت قرار می دهد و نمی گذارد کوچک ترین آسیبی هنگام نشستن به شما وارد شود.

بد نشستن باعث وارد شدن آسیب بسیاری به ستون فقرات، گردن، کمر، دست ها، شانه ها و غیره می شود.اما صندلی ارگونومیک بدن را از این آسیب ها به طور جدی حفظ می کند و از درد های ناخوشایند بعد آن، جلوگیری می نماید.

 

آسیب های درست ننشستن

صحیح ننشستن باعث مشکلات جدی و بسیاری می شود که پیش تر، به چند مورد از آن ها اشاره کردیم.

 • آسیب های جدی به ستون فقرات و از بین رفتن شکل مناسب مهره های کمر، قوز گردن، درد کمر و درد عضلانی در دست ها از جمله برخی آسیب های صحیح ننشستن می باشد.
 • کند شدن فرایند هضم غذا، گرفتگی و دردهای عضلانی، تحلیل رفتن ماهیچه پاها و سایر نقاط بدن را نیز می توان از دیگر مشکلات بد نشستن به شمار آورد.
 • ضعف های عضلانی و خستگی مداوم و خشکی بدن از دیگر آسیب های نشستن به صورت نادرست می باشد.
 • پیشنهاد کارشناسان و متخصصان این زمینه، استفاده از صندلی های طبی یا همان ارگونومیک است.
 • این صندلی ها میزان آسیب های احتمالی به بدن ما را تا حد بسیاری کاهش می دهند.اما درست نشستن بر روی خود این صندلی ها نیز، نیاز به آگاهی دارد.

 

نحوه صحیح نشستن بر روی صندلی ارگونومیک

هنگام نشستن بر روی صندلی، تمام اعضای بدن ما درگیر هستند. بنابراین باید نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک را بدانیم و در بهترین حالت ممکن بنشینیم تا باعث بروز مشکلات احتمالی نشویم.

 • برای نشستن به صورت مناسب، پایین تنه باید به پشتی صندلی تکیه دهد و آن را لمس کند. سه قوس طبیعی بدن باید حین نشستن حفظ شود و در همان حال بمانند.
 • صندلی های ارگونومیک به طوری طراحی شده اند که قوس های طبیعی بدن را پوشش می دهند تا فرم بدنتان به هم نریزد. همچنین بهتر است کمر صاف باشد و به پشتی صندلی تکیه دهد تا از قوز کمر جلوگیری شود.
 • گردن نیز باید دقیقاً هم راستا با رو به روی خود باشد تا از قوز گردن پیشگیری شود. ضرورت دارد پاها در تماس مستقیم با زمین باشند و کف زمین قرار گیرند.
 • صندلی های ارگونومیک به طوری طراحی می شوند که قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند. بنابراین می توانید ارتفاع آن ها را طوری تنظیم کنید تا کف پاهایتان دقیقاً بر روی زمین قرار گیرند. همچنین زاویه زانوهایتان باید به صورت نود درجه یا کمی متفاوت تر باشند. دست ها و شانه ها نیز باید در راحت ترین حالت ممکن قرار بگیرند تا فشار زیادی به آن ها وارد نشود.

 

محصولات مرتبط

 

ویژگی صندلی ارگونومیک مناسب

یک صندلی ارگونومیک مناسب از ویژگی های به خصوصی برخوردار است.

به عنوان مثال، اصلی ترین مسئله در ساخت صندلی ارگونومیک این است که صندلی حالت طبیعی بدن را داشته باشد. مهم ترین ویژگی های صندلی ارگونومیک را ارتفاع، بالشتک ها، پشتیبانی کمر و تنظیمات دسته ها تشکیل می دهند.

 

 • ارتفاع صندلی ارگونومی

ارتفاع صندلی ارگونومیک باید به اندازه ای باشد تا بتوانید راحت بر روی آن بنشینید.

به طور کلی ارتفاع مناسب، یک چهارم ارتفاع بدن شخص است اما با توجه به نکاتی از جمله راحتی شما هنگام نشستن می تواند متفاوت باشد.

ساختار صندلی های ارگونومیک به صورتی است که در صورت هماهنگ نبودن ارتفاع صندلی با اندام شما، می توانید خودتان آن را تنظیم کنید.

 

 • قابلیت تنظیم دسته ها

دسته ها باید طوری باشند تا به طور کامل از بدن شما پشتیبانی کنند و راحتی کامل در انجام فعالیت ها را به شما بدهند. در صورت اذیت شدن بدن هنگام حرکت، می توانید دسته ها را بردارید.

بنابراین از دیگر ویژگی های صندلی ارگونومیک قابلیت تنظیم و مانور دادن بر روی دسته های صندلی است.

 

 • پشتی کمر

پشتی کمر یک صندلی ارگونومیک مناسب و سالم باید به راحتی از کمر شما پشتیبانی کند. همچنین از دیگر مزایای صندلی ارگونومیک قابلیت تنظیم پشتی، چه به صورت عمودی و چه در دو جهت عقب و جلو می باشد.

 

مزایای استفاده از صندلی ارگونومی

صندلی ارگونومیک مناسب و کاربردی از بدن شما هنگام نشستن نهایت محافظت را می کند. بنابراین از مهم ترین مزایای آن می توان به رفع مشکلات و دردهای احتمالی اشاره کرد. اما این تنها کاربرد یک صندلی ارگونومیک مناسب نمی باشد.

کمک به گردش خون بهتر در بدن و کاهش فشار وارد شده بر روی گردن و کمر را می توان از دیگر مزایای صندلی ارگونومیک مناسب دانست.

همچنین راحتی بیشتر و جلوگیری از خشکی بدن، جلوگیری از خستگی زود هنگام و بالا بردن طول مفید روز نیز از دیگر کاربرد های صندلی ارگونومیک است.

نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک

 

 

نکات مهم حین خرید صندلی ارگونومی

برای خرید یک صندلی ارگونومیک مناسب باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید خریدی راحت و دوست داشتنی داشته باشید.

 • به داشتن ویژگی هایی از جمله پایه های چرخان، برای استفاده راحت تر از صندلی توجه کنید.
 • مهم است که جنس بدنه ی صندلی ضد تعریق باشد تا از بروز مشکلاتی مانند ایجاد قارچ های پوستی جلوگیری نماید.
 • داشتن کفی نرم و با کیفیت نیز از دیگر موارد مهم در ساختار صندلی می باشد. راحتی و آرامش بیشتری را حین نشستن به شما هدیه می کند.
 • بهتر است برای خرید صندلی ارگونومیک به مراکز مورد اطمینان مراجعه کنید تا کالایی با کیفیت خریداری نمایید.
 • لازم به ذکر است که حین خرید صندلی، کاربرد و کیفیت را در مقایسه با قیمت در اولویت قرار دهید. چرا که سلامت بدنتان از هر چیزی مهم تر است.
 • و باید بدانید صندلی های ارگونومیک انواع مختلفی دارند.

 

کلام پایانی

اگر به هر دلیلی در طول روز مدت زیادی می نشینید. لازم است با توجه به نیاز خود، یکی از صندلی های آرگونومیک را تهیه کنید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *